04 Ноември 2024понеделник18:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Какво направиха от България

За две десетилетия "демократи" и чужди съветници разпродадоха държавата и я превърнаха в колония

/ брой: 208

автор:Йордан Съев

visibility 2368

Дошлите на власт след промените "демократи" бяха без опит да управляват държавата. Слушаха и продължават да слушат това, което им се казва отвън. И съветниците се възползваха. Така започна...

Тотална приватизация

Издигна се тезата, че държавата е лош стопанин, следователно собствеността трябва да стане частна. В България обаче нямаше хора, притежаващи крупен капитал, с който да купят доходоносните предприятия, но външните съветници настояваха за спешна приватизация. Поради това такива "златни кокошки, които снасяха златни яйца", като БТК, Българската външнотърговска банка, БГА "Балкан" и пр., станаха чужда собственост и започнаха да снасят в полози извън страната. При това бяха продадени на безценица, а някои - направо подарени. По обективна оценка струваха десетки и стотици пъти повече. След като едрите хищници лапнаха тлъстата плячка, дойде ред на койотите, хиените и чакалите да оглозгат останалото.

Погром в селското стопанство

Бе обявена ликвидация на селските колективи. Това доведе до разграбване на сградите, техниката, добитъка, вследствие на което нямаше нито кой, нито с какво да обработва нивите, зеленчуковите и овощните градини. Стадата намаляха поголовно. Голяма част от нивите и градините запустяха. Успоредно с това се разграби и доразруши напоителната система. Добивите от полевъдна и животинска продукция рязко спаднаха. Селата започнаха да се обезлюдяват, в тях поголовно се закриваха училища, детски градини, читалища, пощи, аптеки, здравни пунктове, опустяха дори кръчмите и магазините.

Втори Ньойски договор

Война за щастие нямаше, но започнаха да третират България по-зле от победена страна. Накараха ни да нарежем ракетите, които имаха обсег на действие 600 км, да сведем бойните самолети до една дузина, а танковете - до две бригади, да съкратим числеността на армията с 2/3. Почти както след Ньойския договор. Най-големият удар обаче дойде от нареждането да съкратим рязко производството на оръжие и военно снаряжение. Това се отрази пагубно на износа, от който в най-добрите години печелехме по 2,2-2,4 млрд. щ.д.

Резултатът

До 1989 г. България беше с население от почти 9 млн. души. За всеки в трудоспособна възраст беше осигурен поминък, дори имаше недостиг на работна ръка, въпреки че и циганите бяха заети в производството и обслужващите дейности (което доведе до тяхната естествена интеграция). Хората по селата не заключваха къщите и мазите и въпреки това нямаше кражби и друга престъпност (поне не в подобни размери като днес). Повечето заплати не бяха високи, но средните и дори ниските бяха достатъчни за нормално съществуване. Всичко това се срина като картонена кула.
Погромът в промишлеността и селското стопанство остави без работа милиони хора и ги принуди да търсят препитание в чужбина. Не само селата и малките градове се обезлюдиха, а и страната. Сега сме 7,4 млн., но тенденцията за намаляване на населението прогресивно расте. Според последните прогнози на НСИ през 2050 г. то ще е под 5 млн., но не се знае колко от тях ще са българи. Под угроза е и осигурителната система. Съотношението между работещи и пенсионери е почти 1:1, но още през 2020 г. на един работещ ще се падат по 1,3 пенсионери. Ниският процент на заетите не дава възможност за растеж на БВП, чрез който да се осигурят достатъчно средства за здравеопазване, образование, а още по-малко за култура, спорт и други социални дейности.
Изкуствено се задържа ръстът на трудовите доходи. Неотдавна премиерът обяви, че трима българи работят колкото един западноевропеец. Дори това да е така (а то определено не е вярно), нашите заплати би трябвало да са три пъти по-ниски от западноевропейските, а не 6-7 и повече пъти.

Защо страната бе доведена до това положение

Основната причина е тя да бъде лишена от външните си пазари. Въпреки че не е била решаващ фактор на тях, имаше подобаващ на своя потенциал дял. Някой помни ли изказването на американския президент Роналд Рейгън: "Не може българските военни заводи да работят, когато в САЩ има бездействащи." Защо България да има концесии за добив на петрол в Ирак и Либия, след като те могат да бъдат американски или английски? Защо ние да задоволяваме потребностите на арабския пазар от агнешко месо, когато това може да бъдат Австралия и Нова Зеландия? Същото се отнася за нашия износ на плодове, зеленчуци, тютюневи изделия, храни, напитки и т.н. Не можело да ги изнасяме на руския пазар, а? А те могат.
Другата цел е да се завладее българският пазар, колкото и да е малък. За сведената до минимум армия ни препоръчват американски самолети и френски корвети трета употреба, но на цени като за нови. Над 80% от уредите за бита са вносни, както и 60% от хранителните стоки. България е заден двор на Европа, в който се продават дрехи и обувки втора употреба.
Лишените от препитание у нас търсят работа в чужбина и там създават БВП, плащат данъци и осигуровки, с които издържат местните пенсионери. Работещите у нас чуждестранни дружества изнасят печалбите си, а мениджърите им получават фантастични заплати. Така е било в Индия и другите подвластни на Британската империя страни, затова България сега се оприличава на колониална страна.
Това направиха от нашата България за 26 години. Угаснал ли е пламъкът, жива ли е още тази страна, която роди Ботев и Левски, Гео Милев и Вапцаров?

Предприятия тънат в разруха

Снимка Мариета ТОМОВА

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 446

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 465

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 427

/ брой: 210

Бананова република

visibility 380

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ