13 Август 2024вторник23:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Художници искат модерен център за изкуство

Заради бездействието на държавата СБХ може да изгуби залите си на "Шипка" 6

/ брой: 50

автор:Надежда Ушева

visibility 1481

Бездействието на държавата и нормативни недоразумения, датиращи преди повече от 40 г.,  могат да отнемат от Съюза на българските художници сградата им на "Шипка" 6, алармира ръководството на СБХ вчера. Години наред СУ "Св. Климент Охридски" оспорва ползването на имота, проектиран и построен от съюза като галерия, заяви проф. Ивайло Мирчев, председател на СБХ. Причина за това е, че след като теренът е бил даден на съюза за изграждането на изложбена зала през юни 1969 г., шест месеца по-късно Министерският съвет на Народна република България изменя решението с постановление, че тази сграда ще се използва от СБХ до построяването на Национална картинна галерия, след което "Шипка" 6 ще се предостави за нуждите на университета, обясни проф. Мирчев. Той подчерта, че подобна сграда и досега няма и дори не е съществувала на етап идеен архитектурен проект. Според него държавата е пряко отговорна за конфликта между тези две уважавани и с богата история институции, принудени да водят безкрайни съдебни дела.

 

Този спор е удар върху авторитета на художниците и резултат от безхаберието на държавата, коментира Бойко Митков, зам.-председател на СБХ. По думите му съюзът е решен да отстоява правата си и да запази територията си за изкуство. Най-добрият вариант е сградата да се реконструира и модернизира, като се превърне в Център на изобразителното изкуство в страната, предлагат от ръководството, както и отмяна на акта за публична държавна собственост на имота. От построяването сградата не е ремонтирана, но са  подготвени проекти с шансове за международно финансиране, които обаче стоят блокирани поради съдебните спорове. Творците уточниха и факта, че от 1989 г. съюзът се издържа единствено от собствени приходи, без да получава субсидии от държавния бюджет, въпреки че изпълнява национално отговорна политика в сферата на изобразителните изкуства.

 

Културното ведомство няма пряко отношение по темата като институция. Разрешаването на проблема зависи от областната управа и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Министърът на културата Вежди Рашидов, който присъства на пресконференцията в качеството си и на художник, подкрепи колегите си, като изрази надежда този казус да бъде решен от Министерския съвет. Той заяви, че е готов за консултации.

 

Претенциите на Софийския университет към сградата на "Шипка" 6 започнаха още навремето с голяма лъжа, че теренът, върху който е построена галерията, е дарение от братята Евлоги и Христо Георгиеви на висшия институт. С времето лъжата категорично беше опровергана, не само документално, но претенциите продължиха най-вече с предизборните платформи на ректорите, посочва Светлин Русев в специално писмо, прочетено от проф. Мирчев на брифинга, на който присъстваха повечето от председателите на СБХ, както и творчески организации, чиито представители дойдоха да подкрепят колегите си.             

 

С юридическия казус са запознати всички премиери и министри на културата от 1985 г. досега. Въпреки това развръзка по проблема все още няма. Последното писмо е от 18 януари 2011-а до министър-председателя Бойко Борисов с апел за  бързи действия. Към момента обаче отговор няма, допълниха от СБХ. Междувременно се очаква и решението на поредното дело, заведено от СУ "Св. Климент Охридски" срещу Съюза на българските художници. Изходът от този съдебен спор ще предопредели съществуването на СБХ.                    

Нова партия се включва в стартиращото ляво обединение

автор:Дума

visibility 18

Жените са с по-ниски обезщетения за безработица

автор:Аида Паникян

visibility 504

/ брой: 153

Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 153

Мощен взрив стресна Бургас

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 153

2300 лева средна работна заплата у нас

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 153

Готвят лицензиране на гориво от "Уестингхаус" за VІ блок

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 153

"Активни потребители":

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 153

Нов пожар в РСМ до нашата граница

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 153

ЕС критикува Скопие за диалога със София

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 153

Новият лидер на "Хамас" иска преговори с Израел

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 153

Накратко

автор:Дума

visibility 1351

/ брой: 153

От панталона до заплатата

автор:Аида Паникян

visibility 709

/ брой: 153

Примитивна пропаганда

visibility 765

/ брой: 153

Деформирани представи

visibility 727

/ брой: 153

Благодарим ви, че ни отсрамихте!

автор:Нешка Робева

visibility 509

/ брой: 153

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ