17 Септември 2024вторник07:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ари

/ брой: 107

автор:Тодор Коруев

visibility 6046

В малката стаичка на "Добър вечер" на вестник "Вечерни новини" в Комбината Михаил Топалов често "привикваше" стари кримки да му разказват за едно и друго от своето време. И почти винаги ги представяше и на нас - младоците от културния отдел. Дошъл му бе на крака не кой да е, а Аспарух Лешников, "фамозният рицар на горното фа".
Първото, което си помислих, когато подадох ръка на Ари, бе, че той в младостта си е бил приятел на Христо Смирненски, заедно са учили във Военното училище и заедно са съчинили  песента "Горчиво кафе". Казваха, че след Девети септември, когато бил обявен за неблагонадежден, на песните му новата власт гледала като на буржоазна отживелица, тогава работил като нощен пазач и едва изхранвал семейството си, понякога този "белокос тъжен мъж пеел с небесен глас" в бирарията "Гамбринус" и в цирка.
Когато видях Аспарух Лешников (1897-1978), бe на моята днешна възраст, славата му отдавна бе  отшумяла, следите от несретния живот и непримирението му със забравата си проличаваха дори външно, но той вече имаше за какво да живее. В Германия не го бяха забравили и му напомниха за звездното музикално минало. През 1968 г. "възкресили" знаменития секстет "Комедиан хармонистс", събрали неговите членове, които съдбата е отвяла в различни страни по света, естествено поканили и Ари. И както обикновено става у нас, първо трябва да те признаят в чужбина, за да се сетят за теб у дома. През 1974 г. "Балкантон" издава дългосвиреща плоча, за 80-годишнината си Ари е награден с орден "Кирил и Методий" І степен и получава квартира. 
Читателят ще се зачуди защо "по никое време" вадя тази знаменита някога личност, но оня ден попаднах на "Добри думи за Аспарух Лешников", речени от Петър Увалиев, пък и още нещо - отвори се дума да се издигне паметник на Ари в Хасково, градът, в който е роден, и не зная какво стана с тази идея.       
Какво прави българин в чужбина, когато изцяло принадлежи на музиката? Според Петър Увалиев: беззаветно й служи! А когато е с бойкия и дори авантюристичен характер на Аспарух Лешников, не се разколебава. Влиза с пръв успех в Берлинската консерватория. За парчето хляб пее немски шлагери и руски романси по кръчмите. И дочаква звездния час. А той идва през 1928 г. със секстета "Комедиан хармонистс", чийто първи тенор става хасковлията. Според Владимир Гаджев, човекът, който направи много да се знае днес историята на българския джаз, този състав е създаден по подобие на американската вокална група Revellers, но надминава първообраза, той е предшественик на славните "Суингъл Сингърс" и "Манхатън Трансвер". До творбите на Чайковски и Росини се нареждат пиеси на Дюк Елингтън и Коул Портър и най-модните немски шлагери. За шест години формацията записва 234 грамофонни плочи, има гастроли с шумен успех в Европа и Америка, изнася по стотина концерта годишно - в залата на Берлинската филхармония, в Миланската скала, дори на самолетоносач на пристанището в Ню Йорк, където сред моряците е и президентът Рузвелт. Концертът им в Мюнхен на 25 март 1934 г. е за сбогуване с Германия, "спират" в Париж и тръгват на турне в САЩ. А и няма как да останат - Хитлер идва на власт и расовата теория е в действие. Свалят от концертните програми Игор Стравински, Паул Хиндемит, Курт Вайл и пр., забранени са американският джаз, френските шансони и руските романси. Гьобелс вече е заклеймил "юдейомарксисткото мяукане" на секстета. Трима в него - Хари Фромерман, Роман Циковски и Ерих Колин - са евреи и обратният им път е отрязан. Макар че става жертва на мракобесието и расизма, блестящият някога денди след 1944 г. си пати и за "фашисткия си период" у нас, през 1941 г. се завръща и записва 110 песни, а кой знае защо артистичната му дейност в Германия също е обявена за "позорна". Нищо, че Ари е признат за един от най-великите гласове на века, нареждат го до Беси Смит и "врабчето" Едит Пиаф.
И както често става, чужденците трябва да ни отворят очите, за да оценим своето. Това до голяма степен стори филмът на режисьора Йозеф Вилсмайер "Комедиан хармонистс" (1999 г.), който показа феноменалния възход и разпада на легендарния секстет, в който първи тенор е Ари Лешников (играе го Макс Тидоф). Преди това през 1977 г.друг режисьор - Еберхард Фехнер, направи документален филм за българина с кадифен глас. А той, въпреки че е пял по най-големите световни сцени, въпреки че е постигнал най-големия български успех в шоубизнеса, въпреки че се е снимал в 14 филма, партнирал е на Марлене Дитрих и Макс Линдер, името му все още се свързва само с градския шлагер и за мнозина е само популярно име от кръстословиците. Както Петър Увалиев, и аз се надявам поне, че "ще се намери някой умен, тънък музиколог и ще напише книга за певеца". 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ