Бляскаво начало на "Синелибри 2021"
/ брой: 190
Красива церемония, предшествана от зрелищен пърформанс, откри седмото издание на "Синелибри" в зала 1 на Националния дворец на културата. Ценителите на първокласното кино и литературата, която го вдъхновява, както ДУМА писа, и тази година могат да се насладят на десетки вълнуващи кино-литературни събития и срещи чак до края на октомври.
По традиция празничната вечер започна с приветствие на Жаклин Вагенщайн, основателка, директорка и главен селекционер на фестивала, научи ДУМА от Надежда Московска, директор маркетинг и пиар на "Колибри". И тъй като тазгодишното издание на "Синелибри" е посветено на 700 години от смъртта на Данте Алигиери, на сцената прозвуча специално подбран фрагмент от неговата величава "Божествена комедия". Преди това зрителите станаха свидетели на ефектен пърформанс, чиято символика е подчинена на цялостната концепция на фестивала. Авторка на идеята е Мария Налбантова - художничка и визуален артист; в екипа на проекта участват още Стефани Ханджийска (танц и хореография), Ивелина Иванова (анимация), Георги Атанасов (композитор). След церемонията се състоя българската премиера на провокативната биографична драма "Бенедета", дело на Пол Верховен.
Лекцията "Данте Алигиери - Пътят към Рая" на Лиза Боева със специалното участие на Ицко Финци, който ще чете илюстриращи откъси от грандиозната творба на Данте, ще се състои на 7 октомври в "Casa Libri" на ул. "Цар Асен" 64 в рамките на паралелната програма на фестивала.
Ден по-късно, на 8 октомври, в кино "Влайкова" от 19 ч. програмата "Психоанализа и кино" ще предложи прожекция на филма "Три етажа" и дискусия с анализ на зрителското преживяване с модератор Светлозар Василев. Режисьорът Нани Морети разказва история за човешките отношения през влиянието на смъртта, сексуалността, възпитанието, злоупотребата с доверието и прошката върху тях. Филмът е свободна адаптация на едноименния бестселър на Ешкол Нево, който представлява експеримент с формата на самия роман, но и с опитите на едно разнолико общество да открие своята идентичност. Очаква се писателят да пристигне в София за представяне на книгата и филма на 16 октомври.
На фейсбук страницата на "CineLibri" на 9 октомври от 17 ч. ще се състои безплатен уебинар с американските продуценти Джон Гросман и Анди Делиана. Лекцията ще се проведе на английски език, темата е "Cinema production VS Commercial production in USA". Събитието се организира съвместно с посолството на САЩ в София и е предназначено за учащи и професионалисти в сферата на киното и рекламата, които се интересуват от възможностите за развитие в сектора в САЩ.
Не е за пропускане и срещата с Георги Тошев на 11 октомври в кино "Одеон" от 18.30 ч. Той ще представи филма си "Урок по кино", посветен на Жан-Жак Ано, създателя на знакови филми като "Името на розата", "Любовникът", "Мечката" и "Седем години в Тибет". Жива легенда на световната кинематография, Ано работи върху сценарий за нов филм, свързан с пожара в катедралата "Нотр Дам". Георги Тошев се среща с режисьора в Париж, а резултатът е този любопитен и вълнуващ документален филм.