Вода в пясъка
/ брой: 145
Евгени ГАВРИЛОВ
Дългоочакваните промени в Закона за енергетиката най-после са факт - пуснати са за обществено обсъждане. Освен всичко друго, те регламентират какво ще означава енергийна бедност у нас (стр. 6). Времето лети, но не трябва да се забравя, че още в предишния парламент БСП постоянно поставяше този въпрос. Нейните депутати имаха доста питания към енергийния министър.
Идеята, заложена в проектозакона, е от доходите да се вадят разходите за енергия. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Проблемите с енергийната бедност са нерешени вече десетилетия. Ред правителства наливаха всяка година от 80 до 120 млн. лв. за енергийни помощи за 250-300 000 семейства. Тези средства се даваха под формата на некачествени въглища и мокри дърва. Нямаше мерки за подобряване на енергийната ефективност на жилищата.
Затова логично, според европейския индикатор, който измерва енергийната бедност за страните членки по скалата от нула до 100, три държави от ЕС попадат в категорията на т.нар. "екстрена енергийна бедност". България е на дъното на тази тройка с индекс от 0,7, а първите - Швеция и Финландия, са с индекси над 95 и 97. Явно досега с парите за енергийни помощи властта е наливала вода в пясък. Остава да се надяваме на промени.