Студенти срещу заплащане ще има само две години
Платените магистри след бакалавър ще внасят високите такси от учебната 2011/2012 г.
/ брой: 173
Платено обучение на бакалаври се въвежда в българските вузове само за две години - за учебните 2010/2011 и 2011/2012 г. Това бе прието от парламента вчера по предложение на Галина Банковска (ГЕРБ) при второто четене на промените в Закона за висшето образование. Според министър Сергей Игнатов мярката е антикризисна и ще важи само по време на кризата, докато държавната субсидия за висшите училища е намалена.
Платено обучение може да въведат вузовете, получили при акредитацията си оценки "добър" и "много добър", като то ще е извън бройките на държавната поръчка, но в рамките на до 5 на сто от незаетия капацитет в професионални направления и регулирани специалности, които също са акредитирани с "добър" и много добър", реши парламентът. Въвеждането му става с решение на академичните съвети. За всички специалности, както и за регулираните като право, архитектура и медицина, приетите срещу заплащане студенти ще внасят такса, равна на норматива за държавна издръжка (субсидия) за всяка специалност плюс държавната такса, която се плаща и от редовно приетите студенти. За докторантите, приети срещу заплащане, таксите не може да са по-ниски от 70 на сто от субсидията, която хазната дава за издръжката на един докторант в държавната поръчка. Вузовете могат да изразходват приходите от платените такси само за издръжката на студентите по ред, определен от академичния съвет.
През есента на тази година висшите училища могат да приемат платени студенти от кандидатите, които са държали конкурсен изпит, но не са се класирали. През 2011 г. платените студенти трябва да са в рамките на 5 на сто от свободния капацитет по специалности, включително ако той бъде увеличен с разрешение на акредитационната агенция. При прием на магистри след завършен бакалавър новите високи такси ще се плащат от есента на 2011 г. Магистрите, които се обучават в момента, и тези, които са приети за 2010/2011 г., ще плащат досегашните такси, защото те са приети при старите условия и не може да им се вдигат сумите сега, обясни за ДУМА депутатката Стефани Михайлова (ГЕРБ). Промените бяха приети с гласовете само на мнозинството, а депутатите от БСП, ДПС, ДСБ и "Атака" бяха против или се въздържаха.