11 Януари 2025събота21:01 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

СНИМКА (С) ДОБРИН КАШАВЕЛОВ - Росина Пенчева

Традиции

Майстори на редки занаяти представя Росина Пенчева

Петима изявени артисти-занаятчии ще демонстрират уменията си в инициативата "АртЗона" в музея "Етър"

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 3548

Родом от Габрово, РОСИНА ПЕНЧЕВА се мести в София през 2006 г., за да учи "Визуални изкуства" в НБУ. Днес работи като фотограф успоредно в двата града. Росина е избрана да специализира в утвърдените фотографски школи Nikon-Noor Academy (2019) и VII Academy (2023). Участвала е в семинари и майсторските класове на фотографи като Едуард Кийтинг, Скот Брауер и Лари Тауъл (агенция Магнум Фотос). От 2020 г. е посланик за София на мрежата за съвременно занаятчийство "Хомо Фабер" на фондация "Микеланджело" (Швейцария). Основател и идеолог е на платформата за проекти в областта на културата Capturing Creativity. 

 

В музея "Етър" в Габрово между 1 и 3 септември се провежда инициативата "АртЗона" в рамките на XVIII Международен панаир на традиционните занаяти, организиран ежегодно на територията на музея "Етър" с подкрепата на Община Габрово и Министерството на културата, научи ДУМА от Мая Иванова.

Целта на "АртЗона" е да популяризира занаятчийската култура, като избрани майстори демонстрират на живо пред публика своя отличителен почерк в модерното приложение на традиционните занаятчийски техники. Посетителите могат да наблюдават уменията, да си купят готово изделие и дори да получат първите си уроци в даден занаят.

В тазгодишното си издание "АртЗона" посреща първия български лулар, привнесъл занаята от Чехия - Георги Тодоров-Гец, който запознава публиката със спецификите при изработката на двуделни лули. Лютиерът-иноватор Деян Денчев демонстрира тънкости при изработката на гъдулки. Авторската си техника показва създателката на арт кукли от естествени материали Мария Асенова, а майсторът плъстар Светлана Кампс разкрива тайните на сухо и мокро плъстене. Петър Бубев - творецът на оригами портфейли от кожа, демонстрира финиш и специфично сгъване.

Участниците са поканени от българските посланици на международната мрежа за занаятчии "Хомо Фабер" - визуалния артист и професионален фотограф Росина Пенчева и музея "Етър" в лицето на неговия главен уредник в отдел "Занаяти" Росица Бинева. Подборът е направен на базата на 11-те критерия за изключителност на фондация "Микеланджело" - автентичност, иновация, интерпретация, компетентност, креативност, майсторство, обучение, оригиналност, талант, територия и традиция.

Инициативата надгражда вече установеното партньорство между музея "Етър" и Росина Пенчева покрай нейния авторски проект "Ръчно сътворено. Фотографски дневник", документиращ български майстори на редки занаяти. Проектът ще бъде представен от неговата авторка на 2 септември от 13,30 до 16 ч. в рамките на "АртЗона". През лятото на 2022 г. тя запечатва моменти от посещения на работилници на шестима майстори на редки занаяти и ги представя под формата на фотодневник с текстове за занаятчиите.

Целта на "Ръчно сътворено" е да провокира публиката да погледне към редките занаяти у нас от нова перспектива, да вдъхнови за развитие и адаптиране към днешния ден. Проектът изследва и връзката между занаятите и устойчивия начин на живот, търси каква е мотивацията на най-младите автори.

Четирима от шестимата герои на "Ръчно сътворено. Фотографски дневник" могат да бъдат видени на живо и в рамките на Международния панаир на традиционните занаяти. Повече детайли за "АртЗона" и панаира на занаятите може да се намерят на страницата на събитието в интернет fair.etar.bg. Дейността на едноименната организация на Росина Пенчева е съфинансирана по програма "Възстановяване и развитие на частни културни организации" на НФ "Култура".

СНИМКА (С) РОСИНА ПЕНЧЕВА Георги Тодоров-Гец

ГЕОРГИ ТОДОРОВ-ГЕЦ е първият майстор у нас на двуделни лули от бриар. Привнесъл е занаята преди повече от 20 години. С помощта на специално създадено собствено оборудване изработва изцяло авторски модели. Благодарение на вплетените бижутерски техники и модерни материали има отчетлив индивидуален стил.

СНИМКА (С) РОСИНА ПЕНЧЕВА Деян Денчев

ДЕЯН ДЕНЧЕВ е потомствен гъдулар и майстор-лютиер, който свири още на тъпан и на клавири. Изработва своя подобрена версия на класическата българска гъдулка, използвайки традиционни за занаята умения и материали. Шесткратен победител е в надпревара между майстори на гъдулки.

СНИМКА ЛИЧЕН АРХИВ Мария Асенова

МАРИЯ АСЕНОВА сътворява арт кукли от естествени материали - вълна и памук, като използва техниката за иглонабиване и плъстене на вълна. Създава кукли вече близо 10 години, като рисува, шие и прилага всички останали свои умения и интереси, развити през годините.

СНИМКА ЛИЧЕН АРХИВ Светлана Кампс

СВЕТЛАНА КАМПС е майстор-плъстар, изработващ предмети от бита - килими, юрти, юртени чанти, ботуши със свила и вълна, киргизки ширдак. Прилага стари техники на работа с вълнената нишка. Тя преде, плъсти и тъче, изследвайки и позовавайки се на запазени образци от културното ни наследство.

СНИМКА (С) ЦВЕТЕЛИНА ДЕЛИЙСКА Петър Бубев

Вдъхновен от японските оригами портфейли от хартия, ПЕТЪР БУБЕВ създава кожени портфейли, визитници, калъфи за телефон и клъчове. Изработва ги от едно парче кожа по свой дизайн само чрез сглобяване и сгъване - без лепене, шиене или метални елементи.

БСП подкрепя бизнеса за мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 4674

/ брой: 5

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 5758

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 5910

/ брой: 4

Байдън отпусна на Киев $500 милиона

автор:Дума

visibility 4715

/ брой: 5

Великобритания поряза Илон Мъск

автор:Дума

visibility 4150

/ брой: 5

Пожарът в Калифорния евакуира над 300 000

автор:Дума

visibility 3883

/ брой: 5

Скопие е втори в света по мръсен въздух

автор:Дума

visibility 4062

/ брой: 5

Смущение

автор:Мая Йовановска

visibility 4551

/ брой: 5

Послушайте експертите

visibility 4653

/ брой: 5

Как бе ликвидирано критичното мислене*

автор:Гергана Пирозова

visibility 4542

/ брой: 5

За фойерверките и... парите

visibility 4510

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ