Канада вече не е Обетованата земя
Над десет дни центърът на столицата Отава е парализиран от протести
/ брой: 26
Таня ГЛУХЧЕВА
В продължение на години Канада е считана за Обетованата земя, където намират убежище политически бежанци, не се прави разлика в зависимост от произхода, цвета на кожата или пола, а държавата е определяна като правова и една от най-социалните. Хората там нямат причина да протестират, всичко е уредено, политиците не се съобразиха с ембаргото, наложено на Куба, и никога не обявяват война на никого.
2020-а беше повратна за това твърдение. Но нека проследим събитията отзад напред.
Повече от десет дни продължават анти-КОВИД протестите в столицата Отава. Вместо постепенно да отшумяват и заглъхват, те ескалират. И то до такава степен, че кметът Джим Уотсън е обявил извънредно положение. "Това е най-сериозната ситуация, пред която сме се изправяли", коментира той пред Си Би Си. И се заканва на всеки, който се осмели да занесе гориво на протестиращите, че ще бъде арестуван.
От полицията знаят, че в социалните мрежи се събират средства в подкрепа на протестиращите. Тъй като платформата Gofundme е събрала над 10 милиона долара за "Конвоя на свободата", официално е прекратила набирането на помощи за него. Но участниците са намерили друг сайт - религиозен, където за по-малко от денонощие са им преведени 2,5 милиона щатски долара. Има данни и за чуждестранно финансиране, предимно от САЩ. Пак от там идва и устната подкрепа и насърчение от бившия президент Доналд Тръмп.
Общественият гняв непрекъснато расте. Да, и там, както по цял свят, има несъгласни с въведените ограничения заради пандемията, ваксинирането. Но това по-скоро беше само повод хората да се надигнат.
Днес демонстрациите не са само на шофьорите, които ги започнаха. Към тях се присъединяват недоволните от управлението на премиера Джъстин Трюдо. Засягат се проблеми, започнали при неговите предшественици, които до този момент остават нерешени. Като например лошите условия за живот в резерватите, където е принудено да живее коренното население. През XXI век там все още няма питейна вода.
Друга причина, и то не маловажна, са откритите масови гробища миналата година, пълни с телата на индиански деца, насила отнемани от родителите им и изпращани в католически пансиони с цел да бъдат "цивилизовани". Тогава министър-председателят публично заклейми деянията, поиска прошка от оцелелите след преживените ужаси и мъчения, написа писмо до папата да осъди случилото се и... След като отговор не последва, постепенно всичко се потули.
Няма как обаче да се потулят случаите на отвлечени деца и фактът, че 90 на сто от тях никога не биват откривани, или поне живи. "Докога ще продължава това?", питат родителите.
Премиерът Трюдо напусна, заедно със своето семейство, резиденцията си на 29 януари. От съображения за сигурност. По неговите думи се е изолирал заради контакт с болни от КОВИД-19. На този етап отказва да разговаря с протестиращите, определяйки ги като "незначително малцинство".
Понякога е необходима само една искра, за да се запали фитилът. В случая това е "Конвоят на свободата". Колко ще продължава да гори и ще прерасне ли в неконтролируем пожар - зависи от следващия ход на лидера. Засега той печели време. Но карантината не продължава вечно. В следващите няколко дни протестите могат да заглъхнат. А може да обхванат и цялата страна...