Синдикатите са с резерви за облекчения прием на работниците от трети страни
/ брой: 11
Аида ОВАНЕС
Предложените изменения в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност не са разисквани в Тристранката, стана ясно по време на обсъждането на проекта на второ четене в социалната комисия в НС.
Според икономическия съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова намаляването на трудовия договор от 12 на 6 месеца "не показва стремеж за задържане на работника у нас, а стремеж за отваряне на българските врати към Западна Европа". Трябва да се опитаме по-скоро да задържим българските висококвалифицирани работници, категорична бе Григорова. Тя критикува възможността, която законът ще даде, човек да се смята за висококвалифициран "въз основа на случаен документ, издаден от бивш или настоящ работодател". По думите й по този начин се "подценява образованието и професионалния опит на българските висококвалифицирани специалисти и се дава широка възможност за внос на какви да е работници" от трети страни. От синдиката не одобряват и намалението на възнаграждението на работници от трети страни от 1,5 на 1,3 от средната брутна заплата за страната за 12 месеца преди сключването на трудовия договор. Щом са толкова търсени и висококвалифицирани, няма да е трудно на един работодател да плати 2500 лв. брутна заплата, коментира Григорова.
Законопроектът е внесен от Надежда Йорданова от ДБ и цели улесняване на достъпа до българския пазар на труда на висококвалифицирани специалисти от трети страни извън ЕС.
Според народния представител от БСП Георги Гьоков вече е формирано мнозинство за приемането на промените от ГЕРБ-СДС, ПП и ДБ. Според Деница Сачева се бърза, защото е виден краткият живот на настоящия парламент, а и в следващите няколко години ще има недостиг на около 150 000 висококвалифицирани кадри.