Протести заляха Гърция и Италия
Фермерите там и в цяла в Европа изнемогват от високите цени, спада на доходите и екорегулациите
/ брой: 21
Фермери от цяла Гърция пътуват към Солун, където възнамеряват да протестират дори и с трактори при откриването на аграрното изложение "Агротика". Лидерите на опозицията също пристигат в Солун за среща с ръководителите на протестите. Протестиращите заявиха, че се запазват основните им искания към правителството и тракторите ще останат по пътищата до решаване на проблемите им, породени от скъпите горива, торове и ток. От полицията съобщават, че няма да допуснат трактори в Солун.
Кабинетът в Атина се опитва да намали напрежението сред фермерите, за да не блокират пътища. Отпускат се помощи до 10 000 евро на пострадалите от наводнението в Тесалия. Премиерът Кириакос Мицотакис призна, че фермерите имат право да протестират, но подчерта, че пътят към разбирателството е диалог, а не пътни протести.
Разраства се протестът на италианските фермери, недоволни от високата цена на дизела и огромната разлика между доходите им от продажба на продукти и цената, на която те достигат до пазара.
Протестът продължава с трактори, блокирали пътища, изходи на магистралите от Северна до Южна Италия. На остров Сардиния недоволството на селскостопанските производители и пастирите стигна до пристанищата. Министърът на земеделието Франческо Лолобриджида ще разговаря със земеделските профсъюзи.
Фермерите са недоволни от регулации на ЕС и отражението на инфлацията и данъците върху продукцията им.
"Европа ни налага безсмислени правила. Не можем повече да живеем така... Искаме да правим повече пари и нашите продукти да имат реална стойност", заяви Луисито Налди, един от организаторите на протеста в Северна Италия.
Фермерското недоволство в Гърция и Италия засилва протестната вълна в цяла Европа, включително в Германия, Франция, Белгия.
Очаква се Еврокомисията да представи няколко мерки в полза на земеделците - да удължи временните ограничения за земеделския внос от Украйна и да разсрочи правилата за обработка на почвите заради стремежа към по-чисто земеделие.