Пиле във фризера
/ брой: 172
Дали тези 50 лева, които "даде Бойко" над пенсиите, да ги внеса в банката или да купя три пилета за фризера, се питал един дядо. Българските пенсионери са сред най-бедните в Европейския съюз. И, представете си, на този фон изследване на един институт ни съобщава "радостна" вест - че делът на бедните пенсионери у нас намалявал. И че "периодът на рязко подобрение на стандарта на живот в страната и свиване на бедността не е подминал и пенсионерите..." Къде го видяха това подобрение на стандарта, че пък и рязко?!
В същото време според Евростат от пенсионерите в България около 30 на сто са потенциални бедняци, изложени на риск от бедност. Коефициентът на застрашените от нищета от 2013 г. досега расте непрекъснато, особено при хората над 65 години, за разлика от другите европейски страни. Жените са най-зле - 53 на сто са в риск от бедност (2015 г.). В края на 2014 г., по време на Борисовото управление, под линията на бедност са милион и половина пенсионери, които получават и добавка към пенсията. А повишаването на линията на бедност удря по пенсионерите, защото оставя много възрастни под чертата, въпреки увеличение на пенсиите.
Минималната пенсия от 1 юли беше увеличена с 13,9%, а останалите - само с 6,7%. Средната пенсия у нас стана 412 лв. (при средна за ЕС 1238 евро за 2016 г.). Т.нар. повишение от 1 юли създава доста негативни реакции у хората, които имат различен принос към системата и цял живот са се осигурявали честно и почтено. Техните пенсии растат само по швейцарското правило, а това руши доверието в общественото осигуряване. И въпреки всички "усилия" на управляващите, минималната пенсия в България е по-ниска от тази в Африка и Латинска Америка.
Отдавна е дошло време за единственото, което реално може да подобри хала на българските пенсионери - преизчисляването на всички пенсии. Само че управляващата коалиция се опъва като магаре на мост и не иска да преизчисли пенсиите. За какво ли не намира пари, а грижата към възрастните се изчерпва с подаяния на калпак със спорен ефект.