Очакват частица от мощите на Кръстителя в находката при Созопол
/ брой: 173
Мраморният реликварий (ковчеже), изработен изящно на ръка, за чието откриване в средновековния манастир на о. Св. Иван при Созопол бе съобщено завчера вечерта, е единственият по Южното ни Черноморие, открит в археологическа среда. Това обясни вчера за ДУМА ръководителят на археологическия екип проф. Казимир Попконстантинов от Великотърновския университет.
През миналия век е бил намерен реликварий и при Поморие, но той сега се пази в музей в Атина. Досега у нас са открити само два реликвария, сходни по форма с този в Созопол - в Девня и в Овчарово, Търговищко, уточни проф. Попконстантинов. По думите му около 90 на сто от реликвариите, намирани на територията на България, са били откривани предимно във Варненско. Изключителната находка "е излязла" при проучването на централната част на олтара на някогашната църква (т.нар. стара църква), където вчера разкопките продължаваха. Възможно е олтарната част да ни поднесе още изненади, предположи проф. Попконстантинов.
Мраморното сандъче е запазено през вековете, не е било отваряно и е много вероятно то да съдържа частица от мощите на св. Йоан Кръстител, на чието име е назован манастирът при Созопол, смята археологът. Известно е, че главата и ръката на светията се пазят в Истанбул. Според проф. Казимир Попконстантинов църквата на о. Св. Иван е строена най-вероятно в V в. и до ХI в. е била византийска, в български ръце попада окончателно едва през ХIII в. Реликварият ще бъде отворен пред комисия в неделя.