02 Октомври 2024сряда12:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова бедност

/ брой: 176

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1715

Последната информация на Евростат, че България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на хората, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл - 22,5 на сто, едва ли вече учудва някого (стр. 4). Така е от години.
В същото време у нас приключи общественото обсъждане на промените в Закона за енергетиката. Освен всичко друго, те регламентират какво ще означава енергийна бедност. Времето лети, но не трябва да се забравя, че още в предишния парламент БСП постоянно поставяше този въпрос.  
Идеята в проектозакона е от доходите да се вадят разходите за енергия - ток и отопление. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Проблемите с енергийната бедност са нерешени от десетилетия. Правителства наливаха всяка година 80-120 млн. лв. за енергийни помощи за 250-300 000 семейства под формата на некачествени въглища и мокри дърва. Средствата потъваха като вода в пясъка.
Друг момент в законовите промени е либерализацията на пазара на ток. Първо тя ще се случи за бизнеса, а от 2026 г. - и за битовите потребители. Това ще оскъпи тока за домакинствата, въпреки уверенията на сегашната власт. Показват го и новите баланси в енергетиката. У нас скъпата електроенергия, произведена от фотоволтаици, вече е повече от евтината продукция на АЕЦ "Козлодуй". Затова може да очакваме нова вълна от енергийно бедни.

Въглищните централи трябва да работят

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 187

300 жени и 96 мъже са столетници в България

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 187

37 на сто от младите българи са зависими от алкохола

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 187

Младите под 25 години у нас трупат дългове най-бързо

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 187

"Топлофикация - София" била в готова за отоплителния сезон

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 187

Директен влак София-Русе пътува с германските вагони

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 187

Израел навлезе в Южен Ливан

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 187

Безредици в Албания и Северна Македония

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 187

Асанж платил висока цена за свободата си

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 187

Накратко

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 187

Психодесните бесове

автор:Александър Симов

visibility 91

/ брой: 187

Държава в държавата

visibility 76

/ брой: 187

Настъплението на младите в киното

автор:Олга Маркова

visibility 75

/ брой: 187

ООН се дискредитира до невъзможност за спасение

visibility 72

/ брой: 187

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ