На сам човек му трябват 1438 лв., за да свърже двата края
България е рекордьор в ЕС с над 14% поскъпване на лекарствата за година
/ брой: 21
Продължава тенденцията за поскъпване на издръжката на живота, но темповете на ръст намаляват спрямо 2022 г. Това сочат данните за третото тримесечие на 2023 г. на КНСБ.
За сносен живот на един работещ човек, който живее сам, необходими са нето 1438 лв. месечно. За прилично съществуване на тричленно семейство с едно дете до 14 г. са необходими 2588 лв. Един работещ родител в 3-членно семейство би трябвало да печели месечно 3335 лева бруто.
Доходът, необходим за издръжка, нараства с 0,8% на тримесечна база (от октомври до декември 2023 г.) и с 6,4% на годишна база (в сравнение с декември 2022 г.).
Средногодишната инфлация за 2023 г. е 9,5%, сочат данните на НСИ.
Близо 1 млн. са работещите бедни. Те са 39,2% от работещите и са с месечен доход под 1000 лв. Според изчисленията на синдиката тенденцията е броят на тези хора да намалява, но все още делът е значителен. Процентът на получаващите заплата над необходимата за издръжка са 35,7% или малко под 1/3 от работната сила у нас, сочат данните на КНСБ.
Синдикатът отчита като позитив и намаляването на разликата между минималната и средната заплата, макар минималната да остава най-ниска в целия ЕС. При редица професионални сфери темповете на ръст на средните доходи не успяват да догонят инфлацията. Като рекордьор в това отношение и дейността "производство на кокс и рафинирани нефтопродукти", където изоставането е с 24,2%.
Според Виолета Иванова забавянето на инфлацията в сравнение с 2022 г. се дължи на успокоението при енергийните ресурси.
Средно повишението на цените на храните на тримесечна база е 0,4% и 7,2% на годишна. Дори се твърди, че при някои храни - мляко и млечни продукти, риба и рибни продукти, захар и олио, се забелязва лек спад в последното тримесечие на м.г. От друга страна месото и месните продукти са поскъпнали с 10,1%, хлябът и хлебните изделия - 6,1%, захарта и захарните изделия - с 8,3%, а зеленчуците - средно с 12,2%. Цените в заведенията за обществено хранене са скочили с 10%, въпреки ниския ДДС за сектора. България е в топ 10 на страните от ЕС с най-високи нива на инфлация при хранителните стоки, отчете Любослав Костов и даде пример с краве сирене, мляко, масло, яйца, които у нас са по-скъпи от Германия.
Стойността на нехранителните стоки и услуги расте средно с 5,9% за година - здравеопазването поскъпва с 6,3% за година, лекарствата поскъпват с 14,4%, което е рекорд за целия Европейски съюз, услугите, свързани с образованието - с 8%.