Сърбия иска преговори за Косово
Русия категорично отхвърли възможността страната да стане член на ООН, Лондон заплаши открито Белград, а марокански съдия оспори решението на Международния съд
/ брой: 178
Сръбският външен министър Вук Йеремич отправи призив в Съвета за сигурност на ООН за бързо начало на преговори с Косово за взаимно приемливо решение за статута на бившата сръбска провинция, предаде Франс прес. Сърбия е решена да работи с Прищина и с международната общност за постигане на взаимно приемливо решение чрез мирен диалог на всички неуредени въпроси, каза Йеремич на дебатите за Косово в Съвета за сигурност. Той заяви, че решението на Международния съд "узаконява едностранния опит за отцепване на албанския етнос" и е прецедент, който ще позволи на други етнически малцинства по света да обявяват едностранно независимост.
Външните министри на Великобритания, САЩ и Франция категорично подчертаха, че независимостта на Косово е необратима и няма да послужи като прецедент.
Косовският външен министър Скендер Хисени призова всички държави да признаят Косово и подчерта, че решението на Международния съд не съдържа никакви двусмислия и че отсега нататък Прищина и Белград трябва да открият в отношенията си нова ера на сътрудничество. От своя страна косовският премиер Хашим Тачи заяви пред чужди журналисти в Прищина, че идеята на сръбското правителство да води нови преговори за статута на Косово е напълно неосъществима, тъй като Косово е 100% независимо и суверенно, признато от водещите държави в света и членува в Световната банка и Международния валутен фонд.
Британският заместник-посланик в ООН Филип Пархам заяви, че в светлината на становището на Международния съд е време да се сложи край на дебатите за независимостта на Косово, която Сърбия и Русия заявяват, че няма да приемат. Той призова за политически диалог между Сърбия и Косово, като предупреди Белград, че "не може да има връщане към преговорите за статута на Косово или съществуващите му граници". "Всякакви опити за следване на този път ще постави Сърбия в конфликт с тези, които са признали Косово".
Руският посланик в ООН Виталий Чуркин реагира остро на забележката, като я окачестви като "близка до заплаха с конфликт от страните, признаващи Косово". Руският дипломат заяви, че "Не знаем дали на една делегация е било възложено да говори от името на всички тези страни. Надяваме се, че повечето от тях ще се придържат към сдържан подход". Той даде ясно да се разбере, че Косово не може да разчита нито на приемане в ООН, нито на замяна на Резолюция 1244, която потвърждава териториалната цялост на Сърбия. Припомняме, че Русия като един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност има право да налага вето и може да блокира всяко решение, с което не е съгласна.
Ръководителят на Мисията на ООН в Косово Ламберто Заниер посочи, че консултативното заключение на Международния съд за едностранното обявяване на независимост на Косово не противоречи на международното право и не води към изменение на политиката на неутралитет на ООН по въпроса за статута на държавата.
Междувременно стана известно и становището на мароканския съдия Мохамед Бенуна, един от четиримата съдии от Международния съд в Хага, които се обявиха против решението му. Според него Резолюция 1244 съдържа най-малко две пречки за едностранно обявяване на независимост. Първата е, че декларацията за независимост не е предвидена от конституционната рамка. Другата пречка е, че документът е едностранен, а окончателният статут на Косово може и трябва да бъде потвърден единствено от Съвета за сигурност на ООН.