13 Септември 2024петък01:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Заради лития на Сърбия, Шолц дестабилизира Балканите

/ брой: 143

visibility 2500

Аделхайд Вьолфл

Визитата на германския канцлер в Белград на 19 юли 2024 г. показа, че германският канцлер е готов да се хвърли в обятията на поредния автократ, когато става въпрос за суровини. Сделката за литий с Александър Вучич поражда редица опасения.
Първо, сръбската общественост бе умишлено измамена. През януари 2022 г. тогавашният премиер Ана Бърнабич отмени проекта за литиева мина след протести на природозащитници. Това обаче очевидно бе само блъф, за да се продължи задкулисно. Сега същата мина се открива, а г-жа Бърнабич твърди, че за събитията преди две години са виновни чужди тайни служби, които искали да навредят на Сърбия. Твърдението, че чужди агенти планират злодеяния, е добре познат сценарий на режима в Русия.
Сръбските политици и техните медии постоянно провеждат антигермански кампании в тази насока. Но на Берлин не му пука. В края на краищата европейската автомобилна индустрия, която иска да премине към електрически автомобили, спешно се нуждае от алкалния метал литий. Тя също така иска да стане по-малко зависима от Китай, разполагащ със запаси от суровината. Ето защо авторитарният режим в Сърбия е готов да изпълни желанията й. В края на краищата в западната част на страната има големи залежи на литий.
Странното поведение на германската дипломация спрямо Сърбия се набива на очи. Това е политика на умиротворяване, въпреки че Белград не подкрепя санкциите срещу Русия, следва крайно националистическо-ревизионистична линия и дестабилизира региона с амбициите си за „Велика Сърбия“.
Политиката на умиротворяване на сръбския режим е за сметка на по-малки съседни държави. Сърбия масивно лобира срещу приемането на Косово в Съвета на Европа. Отскоро Германия обвърза подкрепата си за присъединяването на Косово към Съвета с нови условия и така също го възпрепятства.  
Твърди се, че преди година и половина, по време на преговорите за Охридското споразумение с Косово, германската страна е обещала на Сърбия, че ще подкрепи проекта за литий. Така „бялото злато“ се използва за политически сделки, Германия изглежда като молител, а Вучич печели точки на всички нива. Въпреки сделката за литий, той все още не е подписал споразумението и декларира, че никога няма да го направи.
При всички случаи дипломацията в сферата на суровините, загърбваща върховенството на закона и стандартите на ЕС, стимулира авторитарното поведение и изпраща погрешен сигнал. Последиците от това ще се усетят на Балканите.

Жълт код за интензивни валежи с гръмотевици в петък

автор:Дума

visibility 86

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1505

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1776

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 487

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ