Германия не иска чужди работници
/ брой: 177
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че няма нужда от поправки в действащия закон за работниците мигранти. Това изказване дойде в отговор на призива на министъра на икономиката Райнер Брюдерле за отваряне на пазара на труда в Германия за квалифицирани чужденци, съобщи Дойче веле.
"В момента поправката на закона, който контролира работниците-мигранти, е ненужна", заяви говорителят на правителството Кристоф Щегманс. Законът, който влезе в сила през януари 2009 г., улеснява чужденци, които са били обучени в Германия, да намерят работа в страната. Той намалява минималния доход, необходим на чуждестранните работници, за да си гарантират разрешително за пребиваване в страната на 66 000 евро.
Миналата седмица Брюдерле заяви, че правителството трябва да разгледа намаляването на това ограничение. Другите му предложения са свързани с това да предложи бонус за посрещането на чуждестранни работници, които решат да се преместят в Германия. Той изясни, че този стимул ще зависи от отделните компании, а не от държавата.
"Въпросът за това как най-сетне да направим Германия привлекателна за мигрантите стои начело на списъка ми с приоритети", подчерта Брюдерле пред в. "Хандесблат".
Но началникът на немската федерална агенция по труда Франк-Юрген Вайзе и министър-председателят на област Бавария Хорст Зеехофер заявиха, че немските компании трябва да направят повече, за да наемат германци, които нямат работа, преди да потърсят работници от чужбина.
Дебатите за работниците от чужбина идват в момент, в който немските компании са изправени пред недостиг на квалифициран труд. С възстановяването на страната от икономическата криза някои компании вече имат проблеми с намирането на квалифицирани работници, които да запълнят позициите.
Икономически експерти в Германия предупредиха, че до 2014 г. страната ще има нужда от над 200 000 инженери, учени и техници.
Говорителят Щегманс посочи, че правителството вече работи по така наречената Синя карта, която също е насочена към работниците от чужбина. Синята карта следва модела на Зелената карта в САЩ и ще улеснява лица с висше образование и поне пет години опит да намерят работа в Европейския съюз.