05 Април 2025събота02:43 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Актуално

Тема за широка дискусия:

Телефоните застрашават всички участници в движението

78% от водачите на МПС използват мобилни устройства по време на шофиране, а 14% от тях си признават, че са участвали в ПТП, докато говорят по тях

/ брой: 63

visibility 1545

Калина Петрова,
Dir.bg



В забързания градски живот все по-често срещана гледка са пешеходци, вперили поглед в екраните на мобилните си телефони, докато пресичат улиците. Тази тенденция предизвиква сериозни опасения за пътната безопасност и повдига въпроса дали трябва да бъдат въведени глоби за подобно поведение.
Вдъхновени от практиката в други страни, вече и в България има предложение за законови промени, което стана обект на широка обществена дискусия. Според него пресичащите на пешеходна пътека, които използват мобилен телефон, да бъдат глобявани. Без значение дали водят разговор, или пишат съобщения.
"Много от пешеходците гледат в мобилните си телефони, което им отвлича вниманието, не се оглеждат и стават участници в тежки пътно-транспортни произшествия", коментира пред Dir.bg инспектор Борислав Зарев от отдел "Пътна полиция" на СДВР. Той признава, че в момента няма точна статистика за тези нарушения, тъй като те не се санкционират.

Аргументът за въвеждане на глоби

за използващите мобилен телефон по време на пресичане, е, че пешеходците имат задължение да съобразяват поведението си. Разсейване от тяхна страна става още по-опасно на фона на резултатите от проучване на Института за пътна безопасност. Според него 78% от водачите на МПС използват мобилни устройства по време на шофиране, а 14% от тях си признават, че са участвали в ПТП, докато са ангажирани и с телефон. И тъй като хората на улицата нямат защитата на автомобилна броня и купе, те става още по-уязвими. Това допълнително увеличава нуждата от пълно съсредоточаване при пресичане.
"Мобилните телефони със сигурност отнемат вниманието на всички участници в движението. Това трябва да бъде тема на доста по-широка дискусия. Трябва да помислим и как ще бъдат установявани и санкционирани, защото имаме доста нарушители сред децата. Трябва да разчитаме на съзнанието на техните родители за упражняване на контрол", обяснява инспектор Зарев.
Въпреки че няма данни за пресичащите с телефони, общата статистика за нарушенията показва сериозен проблем. От началото на годината контролът над неправилно пресичащите в София е засилен. Пешеходците често пренебрегват правилата, чувствайки се безнаказани и не осъзнавайки рисковете за собствената си безопасност. През 2024 г. в София са загинали 20 пешеходци, а 132-ма са ранени.
Почти 12 хил. пешеходци отнесоха глоби от началото на годината.
"Глобените през 2024 година на територията на СДВР са 1508 души, а само от началото на 2025 година до март са глобени 1439 души. Това показва изключително завишеният контрол от страна на колегите. От началото на тази година контролът е засилен изключително много, което се доказва и от броя на установените нарушения, който е почти колкото за цялата минала година. В борбата с този проблем участват всички колеги, които работят по линия на пътен контрол и контрол на пътното движение", заяви Зарев.

На национално ниво картината е следната:

През 2024 г. за извършени нарушения на Закона за движение по пътищата са наложени глоби на 42 169 пешеходци. За периода от 1 януари до 17 март 2025 г. са наложени глоби на 11 882 души, съобщиха за Dir.bg от Главна дирекция "Национална полиция".
Инспектор Зарев изброява и други често срещани нарушения: "Пресичане на неопределени за това места, където няма пешеходна пътека, няма пешеходни светофари, прескачат мантинели, по средата на платното - което е изключително опасно".
Той отбелязва и тревожната тенденция, че все повече деца нарушават правилата.
Глобите варират от 20 до 100 лева в зависимост от нарушението. Санкцията от 100 лева се налага, когато от нарушението са причинени вреди на пътно превозно средство, на пътници или на други лица. За преминаване през ограждения и неспазване на светлинните сигнали на светофарите глобата е 50 лева.
Наложените глоби на пешеходци в страната през 2024 г. са в размер на 909 840 лв., а през периода 1 януари - 17 март 2025 г. са в размер на 256 740 лв., според статистиката на Главна дирекция "Национална полиция".
"Акции за неправилно пресичане текат постоянно. Най-опасните места са големите булеварди, където прескачат мантинели, защото там автомобилите се движат с изключително голяма скорост. Централната градска част също е сред опасните места, защото там има най-голямо струпване на хора и когато един тръгне да пресича неправилно, другите се подвеждат и става масово нарушение", каза инспектор Зарев.
Въпросът за глобите за пешеходци, използващи мобилни телефони, остава отворен за широка дискусия. Независимо от решението по предложението за въвеждане на нови глоби, едно е сигурно - вниманието и отговорността на пътя са ключови за предотвратяване на инциденти. От страна на всички участници в движението - и пешеходци, и шофьори.


Писането и четенето на съобщения
увеличава 6 пъти риска от катастрофи

Най-новата тенденция при камерите за контрол на скоростта е с помощта на изкуствен интелект да регистрират и нарушения, при които водачът държи мобилния си телефон. В германската провинция Райнланд-Пфалц вече действат такива камери с цел превантивен ефект, тъй като наказания все още не могат да се налагат поради липсата на конкретни юридически норми за подобно видеонаблюдение, съвместимо със защитата на личните данни. Крачка напред в тази посока направи окръжният съд в Трир, който постанови, че автоматизираният запис и оценка на изображения от изкуствен интелект не представляват незаконно масово наблюдение.
По време на тестовете с новия тип камери са открити стотици нарушения, при които водачът държи мобилен телефон. Тези камери се разполагат на високи позиции, например на мостове. При приближаване на превозното средство изкуственият интелект анализира данните от камерата в реално време дали водачът държи телефон и съответно записва автоматично изображенията. След това служители преглеждат кадрите, за да потвърдят дали действително е извършено административно нарушение и да се задейства процедура за глоба.
Очаква се съвсем скоро и други немски провинции и европейски държави да започнат да използват тази система. В проучване всеки втори водач признава, че ползва мобилния си телефон за четене и писане на съобщения, докато шофира. Разсейването на водачите е причина за всяка трета катастрофа и е установено, че при писането и четенето на съобщения рискът от злополука се увеличава 6 пъти.

Тръмп наложи мита на 185 държави

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 63

Парите за отбрана - в нашата индустрия

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 63

Нов палестински протест срещу "Хамас"

автор:Дума

visibility 1727

/ брой: 63

Накратко

автор:Дума

visibility 1863

/ брой: 63

Ние пак сме тук!

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 63

Самолетът дойде!

автор:Александър Симов

visibility 4517

/ брой: 62

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ