18 Ноември 2024понеделник23:24 ч.

Неков: Канада не признава нито една от българските качествени храни

Нито българската роза, нито горнооряховският суджук са признати от Канада и няма да бъдат защитени на пазара там, ако СЕТА влезе в сила в сегашния си вид

автор:Дума

visibility 3649

Договорът между ЕС и Канада, който беше подписан преди две седмици, а тепърва предстои и ратификация от българския и Европейския парламент, не предвижда българските продукти със защитени географски означения да бъдат защитени в Канада. Това сигнализира българският евродепутат Момчил Неков, член на Комисията по земеделие в Европейския парламент. "Българският интерес отново не е представен и защитен от Европейската комисия", заяви Неков. Според разпоредбите на споразумението само около 150 продукта, които са защитени по европейските схеми за качество, ще бъдат признати като продукти с право на защита на интелектуална собственост в Канада. "Това гарантира и защита срещу злоупотреба и имитации. ЕК явно е решила, че наши продукти не заслужават това на канадския пазар", допълни евродепутатът. "Не е изненада, че голяма част от продуктите са френски, испански и италиански, но страни като Кипър и Румъния имат поне по един продукт с географско означение в договора, а Чехия има два. България отново липсва", подчерта Момчил Неков. В тази връзка евродепутатът отправи запитване с приоритет към ЕК дали българските продукти, защитени до момента, не могат да бъдат добавени към споразумението. "Несправедливо е 98% от качествените храни, които са включени в СЕТА, да са от старите държави членки. Изглежда, че и в този аспект СЕТА защитава техните интереси, а не на страни като България", допълни евродепутатът. Едно от предимствата на защитата по европейските схеми за качество е, че продуктите, включени в тях, могат да участват в промоционалните програми на ЕС за вътрешния пазар, но и за трети страни. Другите държави членки умело използват тези привилегии. Някои от тях имат и над 200 продукта. Преди повече от година Неков започна кампания по идентифициране и защита на български храни, които могат да бъдат включени в европейските схеми за качество. Потенциални кандидати са Смилянският фасул, месото от Източнобалканска свиня, Еленският бут, Куртовските домат и капия, Реселешкият воден лук, Странджанският чай и други. В момента тече процедурата по защита на Странджанския манов мед. "Надеждата ми е, че тези и други български продукти ще могат да бъдат защитавани на трети пазари за в бъдеще", обобщи Момчил Неков.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ