Меридиани
"Аз имам какво да изпея пред Всевишния..."
85 години от рождението на Владимир Висоцки
/ брой: 23
Боян БОЙЧЕВ
Помня, бях съвсем малък, някъде в средата на 70-те, когато държах в ръцете си малка плоча с четири песни на Владимир Висоцки. Баща ми по това време учеше в Москва и в квартирата, където живеехме, хазяите ни бяха позволили да ползваме грамофона им. Тогава не знаех руски, но така се прехласнах по песните, изпети с неповторимия дрезгав глас, че започнах да ги въртя по цял ден и накрая ги научих наизуст. Да, ама от много слушане нещо стана на плочата и на едно-две места започна да прескача, да повтаря. И когато си тръгвахме за България, баща ми купи две плочи: една, с която да замени повредената, и друга - за нас. Извини се на хазяите, но те се отнесоха с разбиране - харесвате, значи, Висоцки.
А може ли да не го харесваш?
Интересно е, че повредената плоча отиде при баба ми и дядо ми, ала по някакво необяснимо и до днес чудо се оправи. Така и от техния грамофон започна да звучи Висоцки.
На 25 януари се навършиха 85 години от рождението на големия поет, бард, актьор, автор на произведения в проза и сценарии Владимир Висоцки. Автор е на повече от 800 песни и 1100 стихотворения. Има изиграни над 30 роли в киното, над 20 в театъра, 11 участия в радиопиеси. Висоцки е явление в руската култура на XX век, а изпълнението му на ролята на Хамлет се смята за едно от най-добрите в света. Йосиф Бродски се е възхищавал на дълбочината на неговата поезия, на богатството на римите и го определя като най-добрия поет на Русия в лично послание към него.
Създателят и художествен ръководител на театъра "Таганка", където минава по-голямата част от кариерата му, Юрий Любимов казва: "Володя имаше удивителен дар. Той умееше да обича човека. И затова привличаше хората."
През септември 1975 г. театърът "Таганка" идва на гастроли в България. Това е първото турне на трупата в чужбина. Гастролите са по покана на Людмила Живкова. Висоцки участва в три от четирите спектакъла ("Хамлет", "Десет дни, които разтърсиха света", "Добрият човек от Съчуан"), като трупата изнася общо петнадесет представления. В Радио "София" Висоцки прави записи на свои песни, а "Балкантон" ги издава на плоча.
Всеки сигурно има своя представа за Висоцки, всеки, докоснал се до творчеството му, го чувства близък, защото със сигурност открива нещо свое. Чрез стиховете си Висоцки говори от името на миньора, летеца, моряка, пирата, спортиста, войника, алкохолика, затворника... Колко много са лирическите превъплъщения на поета!
"Хамлет, който аз играя, не мисли да бъде или да не бъде. Защото да бъдеш - той знае, че все пак е хубаво да се живее... Това, което мъчи Хамлет, е, че нещо не е наред, ако е ясно, че да живееш е по-добре. Хората непрекъснато решават този въпрос... И въпросът не е в това да живееш или не. Въпросът е в това никога да не се поставя този въпрос", казва Висоцки в интервю за ролята си в "Хамлет".
Невероятно съчетание на упоритост, целеустременост, голямо трудолюбие и в същото време някакво безразсъдство, авантюризъм. Свободолюбие и свободомислие. Не прилича на никого и в същото време навсякъде е свой. Това е може би синтезирано Висоцки. И хората го обичат, защото в песните си е честен докрай.
"Имам какво да изпея пред Всевишния,/ имам с какво да се оправдая пред него" - това са стихове от едно от последните лирически послания на Висоцки.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.