Датата - 16.01.2025 г.
/ брой: 9
ПРАЗНИК НА РАБОТЕЩИТЕ В ОБЛАСТТА НА РАСТИТЕЛНАТА ЗАЩИТА.
Обявен е с решение на МС от 28 септември 2005 г. На 16 януари 1896 г. е издаден Указ на княз Фердинанд I, с който се утвърждава Законът за мерките против филоксерната зараза (чума по лозята) и за възобновяването на опустошените от нея насаждения. С него се поставя началото на растителната защита като част от селскостопанската наука.
1878 - ПЛОВДИВ Е ОСВОБОДЕН ОТ ТУРСКО РОБСТВО.
Начело на руските части е ескадронът на капитан Бураго. Същия ден ген. Йосиф Владимирович Гурко влиза тържествено в Пловдив. Преди да достигне до града, той преминава през Хаинбоазкия проход, смятан от турците за непроходим. На 16 януари 1878 г. са освободени градовете Сливен и Харманли.
1909 - ОФИЦИАЛНО Е УСТАНОВЕНО МЕСТОНАХОЖДЕНИЕТО НА МАГНИТНИЯ ЮЖЕН ПОЛЮС.
Това прави експедицията на британския пътешественик Ърнест Шакълтън. Въпреки премеждията и болестите, всички от експедицията се завръщат в Нова Зеландия. Шакълтън е посрещнат в Англия като национален герой.
1915 - ОТКРИТА Е БЪЛГАРСКА ЛЕГАЦИЯ ВЪВ ВАШИНГТОН.
Стефан Панаретов (на снимката) е първият ни пълномощен министър в Новия свят. Той е действителен член на БАН. Участник в българската делегация на Парижката мирна конференция, по време на която се подготвя Ньойският мирен договор (1919). През 1921 г. е български делегат в Обществото на народите.
1969 - ЧЕШКИЯТ СТУДЕНТ ЯН ПАЛАХ СЕ САМОЗАПАЛВА КАТО ПРОТЕСТ СРЕЩУ СМАЗВАНЕТО НА ПРАЖКАТА ПРОЛЕТ.
На 20-ата годишнина от смъртта на Палах възникват протести, привидно в негова памет, но замислени като критика към режима, които ескалират в т.нар. седмица на Палах. Тя се смята за един от катализаторите на проявите, предшествали промените в тогавашна Чехословакия.
1992 - УМИРА ДИМИТЪР КАЗАКОВ-НЕРОН, ХУДОЖНИК (Р. 1933 Г.).
Завършва Художествената академия в София. Има десетки изложби в най-престижните галерии в Ню Йорк, Париж, Мадрид, Виена, Токио, Торонто, Атина, Базел, Люксембург. Творби на Нерон са притежание на Националния фонд за съвременно изкуство в Лувъра (Париж), на музея "А.С. Пушкин" (Москва), на Императорската колекция в Токио.
2006 - УМИРА ГЕОРГИ КОРДОВ, ЕСТРАДЕН ПЕВЕЦ И КОМПОЗИТОР (Р. 1934 Г.).
Диригент и музикален педагог. Певец в Ансамбъла за песни при Българското радио, солист на естрадата при Българската народна армия. Преподавател в естрадния отдел на НМА "П. Владигеров". Става известен с хитовете "Приказка", "Искам да те помня все така". Популярни са неговите "Вечерна песен", "Свири, хармонико", "Брезите и момичето" и др.