15 Октомври 2024вторник00:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Част от лавандулата може да остане по полето

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 15925

Има вероятност част от лавандуловата реколта в Бургаско да остане несъбрана през тази година. Причина за това е изключително трудното пласиране на цветовете и извлечените етерични масла, коментираха производители на лавандула за БТА. Голяма част от стоката, произведена през миналата година, все още е в складовете, а след ковид пандемията прекъснатите търговски връзки с основните клиенти от Франция, Канада, Русия и Съединените американски щати все още не са възстановени.
Няма смисъл да се правят допълнителни разходи по прибиране на реколтата през юли, отчетоха земеделците и допълниха, че някои от посредниците в областта, чрез които са успявали да реализират произведеното от тях, също са прекратили дейността си. Продажби на масла все пак има, но основно за вътрешния пазар. Вероятно под въпрос е и прибирането на реколтата на някои места в района на София и Казанлък, казаха местни производители.  
При продукцията от лавандулови насаждения през 2023 г. се отчита свиване с почти 24 на сто на годишна база. Спадът се дължи на намаление както на площи, така и на средния добив от декар, става известно от данните на Министерството на земеделието и храните. Пропадналите площи през миналата година са били малко над 160 хектара, а средният добив на декар е бил около 400 килограма. Според производители от Бургаско причина за данните, отчетени от земеделското министерство, е свръхпроизводството на лавандула, което се наблюдава в България през последните 5 години.

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 634

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 590

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ