
Снимка БТА
Протестна вълна срещу Тръмп заля САЩ
Влизат в сила още по-високи мита срещу 60 търговски партньори на страната
/ брой: 64
Протести под наслов "Долу ръцете!" срещу политиката на затягане на коланите на Доналд Тръмп и един от най-близките му съратници Илон Мъск се проведоха в над 1200 места в САЩ, предаде БТА. Стотици хиляди излязоха по улиците във всички щати, а шествия бяха организирани от над 150 групи, включително правозащитни организации, синдикати, движения на ЛГБТ+ общността, ветерани от войните. По предварителни данни в проявите са участвали над 250 000 души, посочва ДПА.
Основните причини за протестите са съкращенията на хиляди държавни служители и на социалните разходи, извършвани по предложения на милиардера Илон Мъск, както и новите мита срещу почти всички държави по света. "Управляващите се опитват да забранят нашата литература, да съкратят финансирането за борбата със СПИН, да представят за престъпници нашите лекари и учители. Не искаме такава Америка", обяви на митинга в столицата Вашингтон шефката на сдружението "Кампания за човешки права" Кели Робинсън.
„Когато протестите „Долу ръцете!“ са толкова добре организирани, възниква въпросът: не използва ли дълбоката държава своята схема от цветни революции в чужбина, за да се опита да създаде същото у дома“, написа в мрежата Екс шефът на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, който преговаря със САЩ за инвестиции в изкопаеми ресурси.
Преди протестите Доналд Тръмп излезе със следното обръщение към нацията в своята социална мрежа "Трут Соушъл":
„Ние бяхме глупави и безпомощни „за бичуване“, но повече няма да бъдем. Ние връщаме работни места и компании (в САЩ), както никога досега... ТОВА Е ИКОНОМИЧЕСКА РЕВОЛЮЦИЯ И НИЕ ЩЕ ПОБЕДИМ. ДРЪЖТЕ СЕ ЗДРАВО, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически."
Тръмп потвърди в събота, че няма да промени позицията си за митата. Десетпроцентно „базово“ мито влезе в сила малко след полунощ на 5 април, засягайки повечето внасяни стоки в САЩ. На 9 април около 60 търговски партньора, включително ЕС, Япония и Китай, ще се изправят срещу още по-високи ставки. Вече рязкото мито от 34% върху китайски стоки, което трябва да влезе в сила тази седмица, накара Пекин да обяви същия размер мито върху американски продукти от 10 април. Пекин ще ограничи и износа на редкоземни елементи.
Други големи търговски партньори се въздържаха (от подобни мерки), докато осмисляха разгръщащата се международна криза на фона на страховете от рецесия.
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойство от "въздействието на митата върху глобалната икономика и сигурността, особено в Югоизточна Азия", се казва в съобщение на "Даунинг стрийт" след телефонен разговор между двамата. Бангладеш смята, че митата могат да сринат основополагащата за икономиката й текстилна индустрия.
Митата на Тръмп върху вноса на бира могат да съкратят 100 000 работни места в страни от Европа, предупреди британският в. "Файненшъл таймс". Митата върху европейския алкохол са "потенциално фатални за много играчи", предупреди френският в. "Фигаро".