Изборите в Румъния:
Какво, по дяволите, става?
Предполагаема руска хибридна атака накара Конституционния съд да отмени президентските избори
/ брой: 236
Тим РОС/Андрей ПОПОВИЦУ
POLITICO
Отмяната на изборите е огромна стъпка. Конституционният съд на Румъния реши, че това е от съществено значение за защитата на демокрацията от чуждестранни атаки.
Ходът на съда да анулира румънските президентски избори хвърли страната в смут и не е ясно къде ще свърши този катаклизъм.
На 8 декември румънците трябваше да гласуват на втория тур на изборите за президент. Имаха двама кандидати: дясноцентристкият кмет на малък град Елена Ласкони и Калин Джорджеску - крайнодесен и независим.
Но на 6 декември Конституционният съд на Румъния реши: първият тур е бил толкова опорочен от предполагаема руска операция, че целият изборен процес трябва да бъде отменен и да започне отново.
Само преди месец Джорджеску бе почти неизвестен в собствената си страна, без партийна подкрепа и с нисък авторитет в традиционните медии. Но всичко това се промени в последните две седмици преди първия тур на президентските избори на 24 ноември. Около 25 000 акаунта в ТикТок, подкрепящи Джорджеску, „избухнаха“. Според румънски анализатори това е координиран опит за манипулация на изборите в негова полза.
Президентът Йоханис, представител на друга дясноцентристка партия, получи доказателства от разузнавателните служби, показващи, че Русия е отговорна за поредицата агресивни хибридни атаки. САЩ потвърдиха заключенията за руско участие.
Позовавайки се на тези разузнавателни данни, Йоханис разсекрети файлове, в които се твърди, че Джорджеску незаконно се е възползвал от масивна предизборна реклама, когато предизборната кампания е била забранена. В документите пише, че кампанията му е получила финансова подкрепа от чужбина, въпреки неговата декларация, че не е похарчил нищо за нея.
В Румъния тези избори се възприемат като битка между Изтока и Запада. Проевропейският кандидат Ласкони имаше подкрепата на центристки традиционни партии, докато Джорджеску бе подкрепен от три крайнодесни групи, две от които наскоро влязоха в парламента.
Неговите позиции за НАТО и ЕС - критични към участието на Румъния и в двете, породиха страхове, че той ще скъса със западните съюзи и ще се обърне към Москва. Джорджеску похвали Путин като лидер и патриот и обеща да прекрати румънската помощ за съседна Украйна, което е опасна стъпка в критичен за Киев момент.
Въпреки това милиони румънци бяха привлечени от кампанията на Джорджеску и бяха готови да гласуват за него на неделния балотаж срещу Ласкони. Той спечели повече от два милиона гласа на първия тур, когато се състезаваше със седмина други основни кандидати, след като демонстрира вярата си в традиционните семейни структури и в румънската православна вяра.
Дори основният му опонент Ласкони осъди решението на съда, като каза, че демокрацията в Румъния е „потъпкана“ от държавата. Джорджеску използва същата фраза, добавяйки, че това е „официален преврат“...