За седем години:
Депозитите обезценени почти наполовина
Печалбата на банките у нас стигна рекордните 3,7 млрд. лв. през 2024 г.
/ брой: 21
За пръв път от 9 години насам средната лихва по банковите влогове в левове у нас вече не е нулева и прескочи психологическата граница от 1%. Към декември 2024 г. средната лихва по новосключените срочни депозити в левове със срочност от един ден до една година е 1,01%, става ясно от лихвената статистика на Българската народна банка. За последно средната лихва беше 1% през далечния януари 2016 г. В последните 9 години показателят кръжеше около нулата, като най-ниската си точка лихвите достигнаха в края на 2021 г. и началото на 2022 г. – на старта на голямата инфлационна вълна, която преобърна тенденциите в Европа и света, но не и у нас.
За разлика от лихвите по новите депозити, тези по действащите договори са доста по-назад – средната лихва за същата срочност в левове е 0,31% към декември 2024 г. Това е най-високото ниво на показателя за последните 7 години. За същия период натрупаната инфлация е 43,9%. Това означава, че хората, които са държали парите си на влог в левове в банка у нас в последните 7 години, са загубили близо половината от стойността на парите си.
Междувременно БНБ обяви ново намаление на основния лихвен процент от началото на февруари. Простата годишна лихва вече е в размер на 2,82%.
През януари тя беше определена на 2,95%, като се понижи спрямо декември, когато БНБ реши тя да е 3,04 на сто. Пред ноември основният лихвен процент беше на ниво 3,22, а през октомври - 3,54%. Това е повишение спрямо процента през август, когато лихвата беше определена на 3,53 на сто. През последните месеци простата годишна лихва върви надолу, като през юли БНБ я намали на 3,63%, а през юни я запази на ниво от 3,78 на сто, колкото беше тя и през май, когато се понижи слабо спрямо 3,79 на сто от 1 април.