Няколко думи
Изстрел срещу пенсиите
/ брой: 242
Напоследък зачестиха анализите на съществуващата пенсионна система, целящи ревизирането й. Поредният е на Икономическия и социален съвет. И за пореден път (между редовете) става ясно, че осъвременяването и повишаването на минималната пенсия гълта доста пари на пенсионното. Нека си го кажем: първоюлската актуализация по "швейцарското правило" не беше проблем, докато правителството на Денков го наричаше увеличение и хората вярваха, че политиците им "вдигат" пенсиите. Стана проблем, когато осъзнаха, че дясноориентираните политици не вдигат пенсиите, а са принудени от закона да ги осъвременят. Иначе не биха ги пипнали.
Новият лайтмотив е да се извадят КОВИД-добавките от съществуващите пенсии при осъвременяването. Така, по нашенски десняшко, ще бъдат ощетени хората с най-ниски пенсии. А и тихомълком ще бъде зачеркнато постигнатото от 99-ото правителство, в което министърът на труда и социалната политика бе от БСП.
Между другото, предишната сериозна стъпка към по-справедливи пенсии бе направена от 89-ото правителство (пак с министър от БСП). Днес въведеното през 2006 г. "швейцарско правило", преизчисляването на пенсиите от 1 октомври 2008 г., както и повишаването им през 2022 г. са окачествени като "отстъпления от визията на пенсионната реформа".
Но май никой не се сеща за замразяването на пенсиите в началото на кабинета "Борисов-1", забравя се, че през 2010 г. "швейцарското правило" бе отменено, а 2 години по-късно - заменено с псевдомеханизъм за осъвременяване на пенсиите с индекса на потребителските цени от предходната година, защото било... скъпо. Все стъпки, които оставиха пенсионерите с доходи около най-малкото, необходимо за съществуването им.
Удобно се заобикаля или мимоходом се споменава най-големият порок - социалните плащания, извършвани през пенсионната система. Ала никой не се и опитва да промени това - би взело доста усилия и изисква политически кураж, който очевидно липсва на властта. Плахичко между редовете се прокрадва и идеята за повишаване на пенсионната вноска на работещите, въпреки че властта се бие в гърдите до посиняване колко са се повишили заплатите. За сметка на това, поредният анализ смело предлага редовно да се осъвременява максималната пенсия.
Да си кажем правичката, през последните месеци ясно се оформя тенденция за мачкане на най-нискодоходните слоеве на обществото - работещите бедни и хората с минимални пенсии.
И задача за първокласници (или второкласници): ако има изчисления, че минималната заплата от 933 лв. (чисто 723,99 лв.) може да купи продуктите от малката потребителска кошница на стойност 112 лв. осем пъти, то колко пъти може да ги купи минималната пенсия от 580,57 лв.?