18 Декември 2024сряда15:15 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акцент

Презастрояването в София продължава

Васил Терзиев даде картбланш за скандални проекти от времето на ГЕРБ

/ брой: 241

visibility 5082

Зорница Латева,
mediapool.bg


Невероятно, но факт. Администрацията на столичния кмет Васил Терзиев даде картбланш за изграждането на някои от най-проблемните и скандални строителни проекти, наследени от управлението на ГЕРБ. Проекти, които дори главният архитект от епохата на ГЕРБ в Столичната община Здравко Здравков е задържал и отлагал, само и само да не видят бял свят.
Големият парадокс е, че действията на временния главен архитект Богдана Панайотова са в противоречие с обещанията и плановете на Терзиев от времето на предизборната му кампания и встъпването му в длъжност. В момента обаче той е застанал на амбразурата и брани всичко, подписано от временния главен архитект, който назначи лично на поста през юли тази година.
Още по-големият парадокс е, че Терзиев продължава да се бави с насрочването на конкурса за нов главен архитект. И може да се наложи назначението на още един временно заемащ поста, тъй като шестмесечният срок, на който по закон Панайотова може да остане на тази длъжност, изтича в края на януари.
От Столична община така и не отговориха на въпросите на Mediapool кога ще започне изборът на нов главен архитект и по какви критерии ще се прави той. Първоначално Богдана Панайотова заяви, че няма да участва в бъдещия конкурс. Преди около месец обаче не беше толкова категорична в отговора дали ще се впусне в надпреварата.
Част от задвижените или направо приключени от Панайотова знакови процедури за ново строителство включват разрешително за строеж на мястото на къща, която някога е имала статут на паметник на културата и кметът Терзиев искаше този статут да бъде възстановен (на ул. "Стара планина" №9). Разрешението за строеж беше отменено след общественото недоволство, но казусът може да влезе в съда. Освен това бе направена още една стъпка от процедурата за изграждането на няколкоетажна офис сграда до ресторант "Синият лъв" в сърцето на София. Проект, който ще промени драстично облика на пространството около Народния театър "Иван Вазов".
Дадено бе разрешение за строеж на 60-метров блок на кръстовището на бул. "Филип Кутев" и бул. "Симеоновско шосе". Беше направена още крачка към построяването на две 75-метрови сгради плюс още няколко по-ниски тела на мястото на завод "Електроника" в "Слатина".

И това са само част от процедурите

задействани от Богдана Панайотова.
Всички те са законни, следват общия устройствен план от 2009 г., задвижени са и доведени до различен етап от предходния главен архитект Здравко Здравков. По една или друга причина обаче последващите документи така и не са подписани.
Замразяването на спорни проекти с бездействие по процедурите беше практика при предходното управление на града. В един от случаите - за спирането на 150-метрова сграда в кв. "Стрелбище", главният архитект дори беше глобен заради неизпълнение на съдебно решение, а за кратко срещу него имаше и прокурорска проверка.
Проблемът според критиците на настоящия главен архитект е, че временните назначения предполагат оперативно ръководство на поверената структура, докато бъде назначен постоянен ръководител. Временният архитект не би трябвало да взима решения, които да имат трайни последствия върху града.
Ударното подписване на заповеди и разрешителни от страна на Богдана Панайотова разгневи и партньорите на кмета Васил Терзиев в управлението на града.
Към момента официалните критики от страна на коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България"/Спаси София" са пестеливи. Но неофициално фигурата на временния главен архитект и по-скоро действията й до момента, предизвикват съмнения, напрежение и противоречия в управляващата коалиция в София. Стигна се дотам една от основните формации в нея - "Спаси София" да постави условия за продължаване на подкрепата си към кмета Терзиев и оставане в управленската коалиция.
До този момент кметът застава зад действията на назначената от него Панайотова и твърди, че въпреки презастрояването на града, процедурите трябва да се движат според закона.

Конкурсът за главен архитект се бави, реформи май няма да има

В началото на мандата си Васил Терзиев казваше, че първо ще бъдат направени планираните реформи в управлението на града и след това ще се избира нов главен архитект. Първоначалната идея, прокламирана и по време на кампанията му, беше планирането да не е част от отговорностите на главния архитект, а да бъде поверено на специално звено, управлявано от нов заместник на кмета. Главният архитект трябваше да запази функциите си по строителния контрол, както и административната дейност по разрешаването на строителни проекти и изпълнение на устройствени планове. Идеята беше да се избегне концентрацията на прекомерна власт в ръцете на един човек. А иначе според Закона за устройство на територията тези функции са в правомощията на кмета и той решава дали и на кого да ги прехвърли.
След първата година от мандата на Васил Терзиев точно тази част от реформата в администрацията изглежда е отписана. Неофициалният отговор за забавеното внасяне на обещаните промени е, че те може да се превърнат в същински Франкенщайн, когато минат през Столичния общински съвет (СОС), в който ПП-ДБ/"Спаси София" нямат мнозинство.
Още при напускането на Здравко Здравков кметът обяви, че започва подготовка за конкурс за нов главен архитект. През септември беше съобщено, че се правят срещи с професионалната общност, на чиято база да бъдат изготвени правилата и критериите на този конкурс, който между другото е задължителен по закон. Повече публична информация за процеса така и не беше обявена.
Според експертите от "Екипът на София" провеждането на конкурса би отнело поне два месеца. Ако това е така, на практика няма как постоянният главен архитект на София да бъде избран до 29 януари, когато би трябвало да изтича назначението на арх. Богдана Панайотова.
Самата тя обясни, че няма как да бъде назначена втори път за временен главен архитект. Така може да се наложи да се търси друг човек за поста. Но пък няма да има пречка и тя да участва в бъдещия конкурс.

Проблемите са огромни, но решения засега няма

Кметът Терзиев многократно защити действията на Богдана Панайотова. "Главният архитект на София, макар и често критикуван, не може да бъде обвиняван за решения, които са в съответствие със закона. Дали дадени градоустройствени решения се харесват или не, не е въпрос на личен избор, а на спазване на правната рамка", коментира той с пост във фейсбук страницата си.
Самата тя също обяснява в спорадичните си публични изяви, че следва законовите процедури. Честа нейна реплика по време на обсъждания в общинския съвет е, че не одобрява някои от внесените доклади по целесъобразност, но трябва да ги придвижи, за да спази закона.
И според нея, и според експертите в градоустройството, големият проблем с презастрояването идва от общия устройствен план на общината и заложените в него параметри, както и от текстовете в Закона за устройство и застрояване на столичната община (ЗУЗСО). Същото заяви преди време и кметът Васил Терзиев.
"Проблемите с презастрояването не могат да се решат с административен тормоз или произволните решения на един човек, а с промени в законодателството - Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за устройството и застрояването на Столичната община (ЗУЗСО) и с актуализация на Общия устройствен план. Дълбока и структурна промяна в законодателството и градоустройственото планиране не е задача, която може да бъде изпълнена бързо или лесно. Решенията ще дойдат, когато всички - кмет, общински съвет и най-вече законодателят, седнат и вземат трудните решения и направят необходимите корекции", коментира той отново във Фейсбук.
До момента обаче няма никакви подробности - дали, кога и как ще се прави опит за актуализация на общия устройствен план, как точно ще се променят законите, които зависят от Народното събрание. Не се говори и за затягане на строителния контрол, което не зависи от мнозинство в парламента или в общинския съвет, а от организацията и волята на общинската администрация.

със съкращения

Данъчните ще претърсват и разпитват

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 242

БАБХ не знае какво става във фермата с чумата

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 242

Властта оряза 46 млн. лв. от различни обществени дейности

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 242

Зърнопроизводителите са готови на протест

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 242

Изстрел срещу пенсиите

автор:Аида Паникян

visibility 345

/ брой: 242

Закърпеният социален юрган

автор:Аида Паникян

visibility 332

/ брой: 242

Ефектът на доминото

автор:Таня Глухчева

visibility 278

/ брой: 242

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ