Киселова отказа парламентът да гледа споразумението с Украйна
Главчев не подписа със Зеленски, остави редовен кабинет да реши
/ брой: 244
Служебният премиер Димитър Главчев в крайна сметка не подписа в Брюксел споразумението с Украйна в областта на сигурността. Остава за редовен кабинет, обяви той пред журналисти.
По-рано председателят на парламента доц. Наталия Киселова отказа споразумението в областта на сигурността с Украйна да бъде включено в дневния ред на вчерашното заседание. За това настояха в началото на пленарния ден от "ДПС-Ново начало". След свикан председателски съвет тя обясни, че става дума за споразумение, което е в компетентността на правителството, което вече е одобрило документа.
"Премиерът е можел да дойде в Народното събрание, а не да изпраща писма до парламентарните групи. Сключването на споразумение е в компетентността на кабинета съгласно чл.105, ал.1 от Конституцията като ръководещ и осъществяващ външната политика на България. Тъй като има нарочно изрично решение на правителството, министър-председателят трябва да се съобрази с него, а не да търси подкрепа и да прехвърля отговорността на парламента", аргументира се доц. Киселова.
По-рано служебният премиер Димитър Главчев заяви от Брюксел, че ако точката не влезе в дневния ред и парламентът не се произнесе, няма да подпише споразумението. "Ще говоря с президента Зеленски да прояви разбиране, да изчакаме решението на НС и тогава да пристъпим към подписване на споразумението или да го отложим за по-добри времена. Чух всякакви небивалици. Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, повярвайте, това съм аз", оправда се Главчев.
ДУМА припомня, че до скандала се стигна, след като в сряда от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" първи алармираха, че тихомълком парламентарните групи са получили писмо от Главчев, с което той иска да му бъде даден нарочен мандат да подпише споразумението по време на заседанието на Европейския съвет. "Българският парламент не може да бъде използван като индулгенция за подобни произволни вредни решения на изпълнителната власт. Недопустимо е споразумение да се изпраща в Народното събрание и да се иска по него реакция за по-малко от 24 часа. То се нуждае от дебати и постигането на консенсус по текстовете. Подобно всеобхватно споразумение е извън компетенциите на служебен кабинет", подчертаха от левицата и призоваха Главчев да не подписва документа. По-късно към призива им се присъединиха от ГЕРБ-СДС и "Възраждане".
Споразумението с Украйна е като да си купиш на 9 септември фабрика, обобщи ситуацията Бойко Борисов. Преди 6 месеца ГЕРБ биха подкрепили споразумението, но сега вече Доналд Тръмп и Европа говорели за мир и прекратяване на войната в Украйна - така Борисов обясни поредното "извъртане" в позицията на партията си. "Винаги съм твърдял, че служебните правителства са, за да се правят избори. И съм против те да подписват дългосрочни договори. Най-правилното е, когато има редовно правителство, да се прецени и тогава да го подпише", уточни Борисов.