24 Юли 2024сряда15:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България изостава все повече от Румъния

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 2402

България запазва за поредна година своето последно място в Европейския съюз по стандарт на покупателната способност. От данните на "Евростат" се вижда, че стойността на стоките и услугите, които българите могат да си позволят с доходите си, е 64% от средното за Европейския съюз ниво.
Въпреки че брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението по паритет на покупателната способност нараства с 2 пункта, България изостава все повече от своята северна съседка. За последната година показателят на Румъния се е повишил с 5 пункта до 80%.
България отчита постоянно подобрение в показателите за конвергенция в последните две десетилетия и като догонваща страна нейният темп на растеж изпреварва средния за Европейския съюз.
Така БВП на човек по паритет на покупателна способност в България се покачва от 39% преди членството в ЕС до 64% през 2023 г. За същия период Румъния се справя много по-добре – от 40 през 2006 г. на 80% през 2023 г. С други думи – гражданите на Румъния повишават стандарта си на живот по-бързо от българите.
Предпоследни по стандарт на живот отново са гърците. Тяхното ниво на БВП на човек по паритета на покупателната способност се запазва на 67% за 2023 г., колкото бе и през предходната.
Минимален спад в стандарта на живот пък се отчита при част от най-богатите страни в Европейския съюз, включително скандинавските, Люксембург, Дания, Белгия и други.
Ако излезем от рамките на ЕС, се вижда, че стандартът на живот в България е по-висок от този в страните кандидати за членове на Блока, което допреди пет години не бе така.
Извън Европейския съюз покупателната способност в Сърбия расте с 2 пункта до 46%, а в Северна Македония пада с 1 пункт до 41% от средната за ЕС, а най-висока се отчита в Черна гора – 52%. Стандартът на покупателната способност в Албания и Босна и Херцеговина е най-нисък – 35% от средния за Европейския съюз.

Глобалният Юг аплодира Китай

автор:Дума

visibility 1

3000 престъпления на ден срещу жени

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 139

Словакия получи от САЩ два Ф-16

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 139

14 палестински фракции се споразумяха в Китай

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 139

Унищожител и гробар

автор:Александър Симов

visibility 269

/ брой: 139

Светът пак е Олимпиада

автор:Марин Милашки

visibility 262

/ брой: 139

Напразни надежди

автор:Евгени Гаврилов

visibility 245

/ брой: 139

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ