18 Ноември 2024понеделник05:26 ч.

Михалис Гарудис на 80 и малко отгоре

Изложените в галерия "Арте" платна са продукт на изконните духовни маркери на същността на художника

/ брой: 190

автор:Аксиния Джурова

visibility 1573


Столичната галерия "Арте" представя юбилейна изложба живопис на Михалис Гарудис от 5 до 19 октомври. Откриването е на 5 октомври от 18 ч. в двора на галерията (ул. "Бузлуджа" 31) при спазване на всички противоепидемични мерки.


Защо се отложи с една година неговата планирана за 2020 г. изложба е ясно за всички. За връстниците и приятелите е ясно също и защо именно в България той държи да отбележи тази своя привилегия - да прехвърли осем десетилетия и да се отправи към деветото.

Дете на Беломорието, отрано сблъскало се с ужасите на Гръцката гражданска война (1946-1949) и принудително емигрантство (Унгария, България), Михалис носи през целия си живот и изкуство драмата за собствената си идентичност. Неслучайно в едно интервю, което взех от него, споделя: "По софийските павета си търся собствената младост. Тръгнах от София, стигнах до Солун, но никога не можах да се отскубна от едното място и присадя на другото."

Изложените платна в галерия "Арте" разкриват само част от житейския и творческия път на Михалис - от бохемството до драматизма на чужденеца във втората му родина - България, а по-късно и неговата собствена - Гърция. Но не само това, те са продукт на изконните духовни маркери на неговата същност: от включването в картините му на конкретни образи от античността до камъчетата, очертаващи се на дъното на морето, изхвърлените на брега дъски, пирони и счупени черупки от миди, органично влезли в композиционната структура на картините му чрез преплитане на похвати от чистата класическа живопис до колажа и обогатяваща се през годините релефна фактура на живописната повърхност.

В изложбата в галерия "Арте" са включени още два цикъла: "Маслини" като продължител на една запомняща се от неговото начало картина (70-те години на XX век), омотана във въжета "Нике-Победата", и "Пеперуди", тези все по-рядко срещащи се в природата създания, които някога в нашето детство ни омайваха с цветовите съчетания на крилете си. В една от картините на Михалис те са с обгорели крила съвсем неслучайно. И ако тогава, в ранните му години, колажите от предмети, открити в морето и пясъка, отдавахме на страстната му привързаност към морския риболов и свят, то днес можем да кажем, че тази негова тематика и естетска живопис, извадена от наследството на гръцката античност и Византия, със своята образност и дух е част от драматизма на художника Михалис Гарудис, търсещ между две родини и два народа, носещи общи духовни корени, своята идентичност.


Този творчески изказ, примирил дихотомията на неговото съществуване в запомняща се изящна живопис, днес наричаме "стилът Михалис Гарудис", този, който можем да видим в галерия "Арте".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ