09 Ноември 2024събота03:48 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Календарен дар, или излишъците на високосната година

Освен чисто астрономически и математически уточнения, свързани с 29 февруари, съществуват и немалко любопитни обичаи и поверия

/ брой: 48

автор:Альона Нейкова

visibility 3216

"И така, драги мои... Тиктакането на часовника ни е подарило излишен ден..." Поводът да си припомним тази фраза, приписвана на знаменития барон Мюнхаузен, е наближаващият 29 февруари - календарният символ на високосната година, каквато е и 2016-а. Доста хора обаче явно не се радват на подобна дата или я приемат най-малкото с опасение или с безброй суеверия. Наистина, като гъби изникват твърдения, че високосните години са белязани от много нещастия. Имат ли основание подобни "обвинения" и дали са подплатени с факти - нека всеки прецени сам, но след като научи нещо повече за този подарен ден в календара.

И децата знаят, че високосна е онази година, в която има 366 денонощия вместо обичайните 365, а допълнителното се добавя в края на февруари - на 29-и. Това се случва, защото пълната обиколка на Земята около Слънцето отнема 365 дни, 5 часа, 48 минути и 46 секунди. Любопитно е още, че някога хората следвали календар от 355 дни и "получавали" допълнителен месец от 22 дни на всеки две години. Но през 45 г. пр.н.е. Юлий Цезар заедно с астронома Созиген опростяват ситуацията, като разработват така наречения юлиански 365-дневен календар, в който, за да се компенсират "изгубените" часове, на всеки 4 години се прибавя един ден. И това се прави точно през февруари, тъй като именно този месец е бил последен в римския календар.
Тази система е била допълнена от папа Григорий XIII, който обявил, че годината, кратна на 4 и кратна на 400, но некратна на 100, е високосна. Така според григорианския календар 2000 г. е била високосна, а 1700, 1800 и 1900 - не са.

Освен чисто астрономически и математически уточнения, съществуват и немалко любопитни обичаи и поверия, които не само предизвикват усмивка, но и дават повод за размисъл. Така 29 февруари се смята за единственият ден, когато жените може да направят предложение за брак на мъжете. Тази традиция се заражда през V век в Ирландия, когато Св. Бригита се оплаква на Св. Патрик, че на представителките на нежния пол се налага твърде дълго да чакат от поклонниците си първи да направят важната стъпка към началото на семейния живот. Според друга легенда "виновница" на този обичай е норвежката принцеса и кралица на Шотландия - Маргарет, която едва 5-годишна обявява през 1288 г., че всяка жена на 29 февруари може да каже на харесвания от нея мъж, че иска да се оженят. Също така е постановено, че онези, които отказвали да се бракуват, трябвало да платят "глоба" - копринена рокля, скъп плат, няколко чифта ръкавици, пари или целувка. За да демонстрират, че смятат да направят предложение, на дамите се налагало на този ден да носят панталон или червена пола.
Двойките в Гърция обаче, напротив, избягват да сключват брак през високосната година, като смятат, че това ще донесе лош късмет в семейния им живот. В Италия са на мнение, че всички представителки на прекрасната половина на човечеството стават непредсказуеми веднъж на 4 години и е много опасно тогава да се планират каквито и да било важни събития. На Ботуша дори имат поговорка за случая - "Anno bisesto, anno funesto", което може да се преведе като "Високосната година е обречена година".

В САЩ шансът бебе да се появи на бял свят на 29 февруари е 1 към 1461. На планетата ни обаче близо 5 млн. души са родени във високосния ден. През вековете астролозите смятали, че такива хора са уникални личности, притежаващи необичайни таланти и надарени с особена сила. Сред известните, родени на 29 февруари, е поетът Лорд Байрон, композиторът Джоакино Росини, джазменът Глен Милър, папа Павел III, американският вокалист Дейв Уилямс, журналистът Луис Фишер, актьорът Кен Фори, фигуристката Кристин Фрейзер, германският футболист Бенедикт Хьоведес, френската актриса Мишел Морган, изобретателят на подводницата Джон Холанд, футболистът с унгарски произход Йожеф Сабо, астронавтът Джак Лусма и мн. др.
Любопитно е още, че в Хонконг родените на 29 февруари извън високосната година официално празнуват на 1 март, докато в Нова Зеландия - на 28 февруари. Казват, че ако се направят точни сметки, то пътешествайки от една страна в друга, може да се отбележи най-дългият рожден ден в света. А в град Антъни (щата Тексас), който се смята за световна столица на високосната година, се организират фестивали, където от всички краища на Земята се събират родените на 29 февруари.
Рекордът за най-много хора от една фамилия, пръкнали се на бял свят през високосна година, принадлежи на семейство Кео. Рождената дата на Питър Антъни от Ирландия е 29 февруари 1940 г. Синът му Питър Ерик проплаква за първи път в британска болница на 29 февруари 1964 г. А дъщеря му, съответно внучката на първия Питър, кръстена Бетъни Уелс, зарадва роднините си с появата си на 29 февруари 1996 г.
Норвежката Карин Хенриксен пък държи световния рекорд като майка, дала живот на най-много деца именно на високосен ден. Дъщеря й Хейди се ражда на 29 февруари 1960 г., синът й Олав - на 29 февруари 1964 г., а вторият й син Лиф-Мартин - на 29 февруари 1968 г.
Необичайно е също, че в традиционния китайски, еврейски и древноиндийски календар към високосната година се добавя не един ден, а цял месец. Наричат го още "вмъкнат". Обичайната година съдържа 353-355 дни и се състои от 12 месеца, а високосната има 383-385 дни и 13 месеца. За да се разбере как се формират тези цифри, необходимо е да се направят редица астрономически изчисления, защото всъщност иде реч за комбиниран слънчево-лунен календар, където годините трябва да съвпадат с тропическите, а месеците - със синодичните.
Според някои 29 февруари е сакрална дата, загадъчен ден, изпълнен с мистерии, когато се отваря прозорецът в паралелни светове. А това наистина заслужава да се отпразнува!


Празник, равен на една минута

Наскоро случайно дочух любопитен разговор между деца:
- Кога имаш рожден ден?
- На 29 февруари!
- Късметлия си, че годината е била високосна, можело е изобщо да не се родиш! Но пък духаш свещички по-рядко от останалите!
Е, това, разбира се, не е точно така. Но все пак може ли родените през високосната дата да празнуват не само веднъж на 4 лета? Изобщо да не се обръща внимание на липсата на сакралния ден е доста несправедливо. Всъщност обаче 29 февруари съществува всяка година. И се "появява" точно за една минута: от 00 ч. 00 мин. на 28 февруари до 00 ч. 01 мин. на 1 март. Не е много, но все пак не е без хич, нали?

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ