Здраве
Проф. Людмила Матева: Фитнесът влошава функциите на черния дроб
Намаляването на теглото със 7% може да намали трупането на мазнини в този орган
/ брой: 44
Намаляването на телесната маса с поне 7% може да намали натрупването на мазнини в черния дроб, затова на пациентите се препоръчва повишена двигателна активност. Тя трябва да включва аеробно натоварване (тичане, каране на колело) за 240-360 минути седмично и ходене пеша за поне 1 час дневно. Анаеробното статично фитнес натоварване намалява притока на кислород в черния дроб и влошава функциите му, обяснява проф. Людмила Матева от Клиниката по гастроентерология в УМБАЛ "Св. Иван Рилски".
Затлъстяването, наднорменото тегло и особено натрупването на мастна тъкан в коремната кухина (абдоминално затлъстяване) са в тясна взаимовръзка с неалкохолната стеатозна болест (НАСБ). Тя се дължи на натрупването на триглицериди в черния дроб (неалкохолна стеатоза), но в част от случаите възниква и възпаление (неалкохолен стеатозен хепатит) с фиброза и прогресия до чернодробна цироза и/или първичен рак на черния дроб. Като системно метаболитно възпалително заболяване, свързано с инсулиновата резистентност, НАСБ е независим рисков фактор за поява или влошаване на метаболитен синдром, захарен диабет тип 2, сърдечносъдова болест и хронично бъбречно заболяване. Хората със затлъстяване имат повишен риск от неалкохолен стеатозен хепатит и клинично значима фиброза, особено ако са над 40 г, имат повишени триглицериди, метаболитен синдром и/или захарен диабет тип 2.
Затлъстяването засилва образуването на фиброза в черния дроб и при други хронични чернодробни заболявания, например при алкохолно увреждане, хронични вирусни хепатити С и В. Повишеното отлагане на мазнини в черния дроб се доказва чрез ехографскo изследване на корема. Необходимо е изключване на друго чернодробно заболяване и повишен прием на алкохол. Най-често протича безсимптомно. При съмнение за прогресивно заболяване се обсъжда извършване на чернодробна биопсия с хистологично изследване.
Препоръчва се и намаляване на калорийния внос с 500-1000 ккал, както и на приема на животински мазнини и въглехидрати, въздържание от "Fast food", сладкиши, колбаси, полуфабрикати, генномодифицирани храни, безалкохолни напитки с фруктоза. За сметка на това е добре да се увеличи приемът на фибри, храни, богати на антиоксиданти и omega-3 мастни киселини. Препоръчва се и т.нар. "средиземноморска диета".
ДУМА многократно е писала, че затлъстяването и наднорменото тегло са причина за над 195 хронични заболявания, сред които сърдечносъдови, диабет, чернодробни проблеми и др., а черният дроб, знаем, че е чистачът на човешкото тяло. ДУМА писа и да това, че двама от трима българи са с наднормено тегло или затлъстяване, тревожно е и положението с децата. Според данни на Световната федерация по затлъстяване делът на подрастващите в България с наднормено тегло е 13.6%, като момчетата със затлъстяване между 5 и 9 г. са над 17%, а момичетата - 10.2%.