От редактора
Комедия дел арте
/ брой: 6
Не иде реч за жанра като такъв, а за разиграната тези дни махленска комедия около арт-колекцията на банкера Цветан Василев от родните магистрати, управници и послушните им медии.
Прокуратурата била постановила колекцията да се изземе от офиса на КТБ като... веществено доказателство по водените срещу финансиста дела. Сбирката била незаконна - излаяха нашего брата журналисти арт-специалисти. Била национално богатство, но не била кой знае какво, не представлявала "културна ценност" - ни светнаха "експерти" от екрана на БНТ. Е, била, не била, но в нея все пак имало творби на Николай Райнов, на Златю Бояджиев и Дечко Узунов, на Иван Мърквичка, на Владимир Димитров-Майстора, на Борис Денев и Димитър Казаков-Нерон. Прочее, което означава, че колекцията трябва да бъде прибрана на "сигурно място" в НИМ, тъй като в НХГ липсвало такова. Та като се завихри една културтрегерска медийна сага около сбирката, ум да ти зайде.
Естествено най-компетентен бе "изкуствоведът" Вежди Рашидов, постановил колекцията да бъде изпратена на съхранение в НИМ. Картините били ценни само "от морална и национална гледна точка". За Майстора не можело да се вземе на Запад и пукната пара, а Мърквичка можел да бъде продаден само в... Чехия. Причина за тази девалвация бил фактът, че "България не популяризирала своите художници навън". От кумова срама някои от тези картини, ако бъдели конфискувани, можели в краен случай да намерят място в BG Лувъра на Вежди.
От своя страна шефът на НИМ Божидар Димитров прескочи всякакви граници на чиновническа лоялност към своя сюзерен. Картините били в музея на сигурно място. Имало мощна охрана. Пазели ги дори трите помияра Бойко, Мая и Цветелина. Те даже щели да бъдат съхранявани в бившата резиденция, в бомбоубежището на Тодор Живков, изолирано с оловни стени срещу... ядрена атака. А творбите от колекцията следвало да бъдат конфискувани, защото тя не била регистрирана.
Ще оставим този казус на юристите, а иначе, като се абстрахираме от медийната пушилка на шефа на НИМ, ще запитаме дали някой знае къде са днес картините, конфискувани едно време от банка "Славяни"? Едва ли. А къде ще отидат картините на КТБ, сигурно ще разберем от помиярите на НИМ.