05 Ноември 2024вторник20:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Апотеоз на бирата, или два века Октоберфест

Кехлибарената напитка няма свършване на традиционния форум в Мюнхен

/ брой: 217

автор:Альона Нейкова

visibility 3565

Удар с дървен чук по тапата на буре
Със силен удар на дървен чук по тапата на буре с бира и многогласен вик "О'цапфт ис" (от немски нещо като "отворено е") се откри най-големият и прочут събор на бирата в света - германският Октоберфест, като т.г. се навършват два века от началото на традицията. Заради юбилея форумът ще продължи един ден повече - до 4 октомври - и със сигурност ще се превърне в едно от най-зрелищните събития. Всяка година близо 6 милиона души пристигат за 16-дневното събитие, а много от тях дори са облечени в традиционни баварски носии.

Традиционният Октоберфест събра любителите на кехлибарената напитка в Мюнхен, за да отбележат заедно двувековния юбилей на прочутия бирен форум. Един от най-известните немски празници отдавна се асоциира с неограничена употреба на баварското пиво. Фестивалът се превръща в истински апотеоз на бирата едва във втората половина на XX век. А преди това, през есента на 1810 г. - на 12 октомври - с народни тържества е отбелязана сватбата на баварския кронпринц Лудвиг и принцеса Тереза Саксонска. Пет дни по-късно, на 17 октомври, в чест на младоженците, техните височайши гости и многобройните представители на простолюдието се организират конни надбягвания. Близо 30 хил. души присъстват на сватбеното празненство, а мястото на веселието е наречено "Терезиенвизе" (Поляната на Тереза) - в чест на булката.

Събитието се провело малко преди началото на новия сезон за варене на бира, което дало възможност да се изпият всички стари запаси. Не се знае точно защо е решено организирането на бирения форум да се повтори и през 1811-а. Някои историци обясняват този факт с желанието на Лудвиг да заздрави авторитета си сред поданиците си и вероятно да сплоти населението на Бавария, станала кралство малко преди това - през 1806 г. Така или иначе, от 1819-а е решено бирфестът да се провежда всяка година.
В началото той се превръща в своеобразен панаир с въртележки, люлки и различни състезания. Пиво и пържена риба - в относително малки количества - започват да се продават на фестивала едва в началото на 30-те години на ХIХ век. През първите десетилетия на съществуването си Октоберфест е голям местен празник, на който се събират жителите на Мюнхен и близката околност. Но с развитието на жп линията биреният форум става достъпен и за останалите любители на кехлибарената напитка, обитаващи по-отдалечени райони на Бавария. Населението на съседните немски държави започва активно да се приобщава към празненствата едва след обединението на Германия през 1871 г.
100 години от създаването на Октоберфест се отбелязват през 1910 г., но дори тогава той все още не се нарича фестивал на бирата. Гостите се наслаждават най-вече на разнообразни атракции и се възхищават на невиждана илюминация - тогава форумът за първи път е осветен с помощта на електричеството. Неумерената употреба на алкохолните напитки не се поощрява. Нещо повече - било е забранено дори да се пеят песни, в които се съдържат призиви към пиянство.
Всичко се променя след Първата световна война и революцията през 1918-1919 г., когато кайзерова Германия и кралство Бавария изчезват от геополитическата карта на света. Октоберфест се възражда през 20-те години на ХХ век, но вече в ново качество - като своеобразно историческо-културно събитие, пронизано от носталгия по изминалите стари добри времена.
Традицията за пиене на бира се установява през 50-те, когато фестивалът започва да се открива със салюти и тържествено отпушване на буре с кехлибарена напитка. Постепенно празникът се превръща във фестивал на баварската култура - с песни и танци в традиционни костюми и пиене на пиво. А когато през 1972 г. Мюнхен става столица на Олимпийските игри, биреният форум се прочува по цял свят. Оттогава за есенните тържества, посветени на кехлибарената бирата, се стичат милиони туристи. Рекорд за посещаемост е установен през 2000 г., когато на фестивала се събират почти 7 млн. души. В същото време местните жители често предпочитат да си остават вкъщи, докато продължава биреният празник.
През последните 30 години Октоберфест с право се смята за форум на кехлибарената напитка. Може да се проследи как употребата на алкохол постепенно надделява над всички останали кулинарни развлечения. През 1990 г. например 6.7 млн. посетители изпиват 5.4 млн. литра бира, а бройката на изядените наденички и пилета едва надвишава 1 млн. Десет години по-късно гостите на Октоберфест са вече 7 млн., те успяват да погълнат 6.4 млн. литра, а традиционната храна е намалена със 150 хил. порции. Средният обем на изпитото от всеки посетител е почти 1 литър, като не бива да се забравя, че мнозина идват на бирения форум заедно с децата си.
Близо 5.7 млн. гости са били посрещнати и обслужени подобаващо на миналогодишния Октоберфест. Всички тези хора са унищожили 6.6 млн. еднолитрови халби с бира, а за мезе са изяли едва 700 хил. наденички и пилета. Коментарите тук, изглежда, са напълно излишни.
Нещо повече, в днешно време събирания на любителите на бирата под името "Октоберфест" се организират през септември-октомври в десетки други страни по света - от Бразилия и Канада до Виетнам и Палестина. А собствениците на ресторанти и кръчми, където се сервира кехлибарената напитка, се опитват да измислят най-различни специални промоции за привличане на по-голяма клиентела.
Може би, за да се различават от останалите, по случай 200-годишнината на Октоберфест 6 от най-големите немски пивоварни са решили да направят специална бира. Юбилейното пиво, наречено "Jubilaumswiesnbier", е с цвят тъмен кехлибар, с 6-процентно съдържание на алкохол и ще се продава само т.г. на територията на специална тематична шатра.
В заключение, ако трябва да бъдем съвсем прецизни, необходимо е да уточним, че всъщност форумът се провежда едва за 177-и път. Празненствата се наложило да бъдат отменени по време на двете световни войни, както и в годините на инфлация през 1920-а, да не забравим и епидемията от холера през ХIХ век.

Цените на халба в евро


На тазгодишния Октоберфест традиционната еднолитрова халба бира, наречена "Mass", е по-скъпа в сравнение с 2009-а с 2.46% или се продава средно на цена 8.65 евро. Това съобщи Асошиейтед прес, като се позова на официалното изявление на градските власти в Мюнхен.
В големите павилиони една халба струва 8.7-8.9 евро. В по-малките бирата може да се купи за 8.3 евро. За сравнение - миналата година кехлибарената напитка се търгуваше съответно за 8.5-8.6 евро или за 8.1 евро.
Кувертът за място на празника, включващ минимална порция бира и мезе, се продава за 20-80 евро на човек - в зависимост от времето и мястото на празнуване. По-голяма част от резервациите струват 27 евро на човек, като цената включва две "Mass" и половин пиле.

Бактерии ще скрият миризмата на вкиснало


Организаторите на мюнхенския бирфест за първи път в 200-годишната му история планират да използват бактерии, за да елиминират по-натрапчивите миризми, пише британският вестник "Индипендънт". Микробът елбомекс, с който ще се покриват подовете в шатрите на биреното празненство, е използван за освежаване на градинска почва. Бактерията се произвежда от баварска компания, продаваща препарати за миене на съдове, която твърди, че елбомекс е полезна и за премахване на миризмата на помийни ями и съдове за компост.
Организаторите на Октоберфеста се опасяват, че забраната за тютюнопушене, която влиза в сила на бирения форум през т.г., ще го лиши от обичайния цигарен дим, който досега прикриваше неприятния мирис на вкиснало. Фактът, че над 60% от посетителите са предимно непушачи на възраст под 30 години, допринася за страховете им.
Извънредната мярка ще бъде въведена в модернизираната шатра на бирата "Хофбрау" и още две други марки. Целта е да се убие миризмата, оставена от литрите кехлибарена напитка, която обикновено се разлива по дървените подове, оставяйки специфична миризма на престояло и вкиснато.
Близо 6.5 млн. литра бира са били изконсумирани на миналогодишния фестивал, а организаторите се надяват през 2010-а да надминат това постижение.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 678

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 702

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 707

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 647

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 706

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 604

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ