Защо Израел атакува Сирия?
Арабската телевизионна компания „Ал Джазира“ твърди, че след падането на Башар Асад Сирия може да бъде разделена на кантони
/ брой: 241
Джъстин САЛХАНИ и Саймън КОРДАЛ
След падането на сирийския президент Башар Асад Израел нахлу в територията на своя съсед. Въпреки протестите на ООН, Тел Авив влезе в буферната зона, разделяща двете страни от 1974 г.
Но защо Израел атакува Сирия? Ето всичко, което трябва да знаете:
Тел Авив оправдава атаките си срещу Сирия от години, като твърди, че така елиминира ирански военни цели. Иран обаче казва, че в момента нито една от неговите сили не е в Сирия.
Премиерът Нетаняху заяви, че е фокусиран върху унищожаването на сирийската военна инфраструктура и че се опитва да спре притока на оръжия към „екстремисти“ - определение, визиращо "Хаят Тахрир ал-Шам", основната сирийска опозиционна група, която ръководеше операцията за свалянето на Асад.
Израелските военни казват, че са атакували оръжейни складове, депа за боеприпаси, летища, военноморски бази и изследователски центрове. Те също са разположили армейски части в буферната зона по Голанските възвишения, разделящи Сирия и Израел. Теренът е обявен за демилитаризирана зона, като част от споразумението за прекратяване на огъня, постигнато с посредничеството на ООН през 1974 г.
Израел заема приблизително две трети от Голанските възвишения, като буферната зона, администрирана от ООН, обхваща територия от 400 квадратни километра. Останалата част е контролирана от Сирия.
Оправданието на Израел за тази атака срещу суверенна нация е лаконично: ние действаме в своя защита!
Бенямин Нетаняху каза пред репортери, че сирийската територия по Голанските възвишения ще остане част от Израел „завинаги“. А външният министър Гидеон Саар защити израелските удари, заявявайки, че намерението е било само да се атакуват предполагаеми обекти за химически оръжия и силози за ракети с голям обсег - за да се предотврати завземането им от въоръжени групи, противопоставящи се на Израел.
Какво иска Израел от Сирия? Това все още не е ясно.
Бени Ганц, лидер на партията на Националното единство и опонент на Нетаняху, каза, че това е „възможност от историческо значение“ за Израел. Той призова политиците да „развият отношенията си с друзите, кюрдите и други групи в Сирия“, което предполага, че Израел може да е в състояние да развие отношения с групи, които традиционно се противопоставят на коалицията от въоръжена опозиция, която свали Асад.
Изследовател и бивш офицер от израелската армия отиде още по-далеч, предполагайки, че Сирия може да бъде разделена на кантони, които ще могат да си сътрудничат с други съседни страни, включително с Израел.
„Модерната национална държава в Близкия изток се провали“, каза бившият полковник Анан Уахаби, който се идентифицира като член на друзското малцинство в Сирия...