Прокурорите и следователите скочиха срещу промени в ЗСВ
Със законопроекта на ПП-ДБ се цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система, твърдят юристите
/ брой: 241
Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България се обявиха против внесеното от ПП-ДБ предложение за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗСВ). В общо становище те изтъкват, че в някои части предложените промени влизат в противоречие с разпоредбите на Конституцията.
Двете организации подчертават, че целта на всеки закон е да създава стабилност, а не временно състояние. Прокурорите и следователите отбелязват, че целта на ПП-ДБ да се даде време на Народното събрание да изпълни конституционните си задължения за избор на парламентарната квота във ВСС, е неразбираема от гледна точка на основополагащи принципи на правовата държава и по своето същество е нелегитимна.
Задължението за избор на парламентарна квота във ВСС тежи върху парламента от момента на изтичане на мандата на настоящия съвет вече повече от две години. Съгласно установения конституционен ред НС няма право да извършва преценка дали да упражни своите правомощия, а е задължено да го направи, пишат юристите. Отговорността за кризата в съдебната власт и намаляващото обществено доверие по отношение на работата на ВСС се дължи в немалка степен и на абдикирането на законодателната власт, се посочва в становището.
Следователите и прокурорите са на мнение, че вместо незабавно да бъде започната открита и прозрачна процедура за избор на нов ВСС, чрез внесения законопроект практически се цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система. Според тях приемането на такъв тип законодателство би създало опасен прецедент, водещ до официалното институционализиране на едно неопределено, висящо във времето положение.
Магистратите изтъкват, че от изложените мотиви към законопроекта е видно, че изобщо не са обосновани причините, които налагат приемането на промените, очакваните резултати, както и целите, които се поставят. Те са категорични, че измененията биха създали нестабилност и отлагане за неопределен период от време на избора на членове на ВСС от парламентарната квота.
Юристите смятат, че почеркът на проекта показва недостатъчна правна прецизност, лоша законодателна техника, схематичност на мотивите, изкривяване на смисъла на препоръките на Венецианската комисия и е сходен с промените в Конституцията, които в по-голямата си част бяха обявени за противоконституционни. Те апелират представителите на всички власти да изпълняват своите правомощия в дух на конструктивност и взаимодействие, с истинска грижа за обществения интерес. Няма как с противоконституционни средства да бъдат постигнати легитимни и общественополезни резултати, поясняват магистратите.
Според тях единственият начин за излизане от кризисното положение в съдебната система и държавата е всеки да уважава и спазва Конституцията и законодателството.