21 Октомври 2024понеделник23:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Срив в преработката на плодове

/ брой: 200

автор:Дума

visibility 69

Близо двеста предприятия са преработвали плодове и зеленчуци у нас през миналата година, като са използвали 91,6 хил. тона пресни плодове и 106,7 хил. тона пресни зеленчуци. Това става ясно от данни на земеделското министерство.
Произведена е 64,7 хил. тона готова продукция от плодове, a готовата продукция от зеленчуци е 84,4 хил. тона (включително плодово-зеленчукова и от гъби). С най-голям дял от преработените плодове са черешите, ябълките, прасковите и сливите. От преработените зеленчуци най-много са доматите, пиперът и картофите.
Данните обаче сочат, че преработените пресни плодове са с 21,4% по-малко от предходната година, а при зеленчуците спадът е с 2,3%.
При плодовете с най-голям дял са доставените от български производители – 45%, следва внос от трети страни – 23%. Предприятията стопанисват 838 хектара площи, от които са доставени 12% от преработените плодове.
При пресните зеленчуци още по-голям е делът на родното производство - 85%, следват доставките от ЕС - 8%, и внос от трети страни - 2%. Най-много са внесените количества моркови от ЕС, а от трети страни това са пипер и отново моркови. При плодовете пък вносът от ЕС е основно на ябълки, праскови и ягоди, от от трети страни – на череши.
Готовата продукция от преработени плодове, реализирана в страната, е 36,9 хил. тона. Износът за ЕС се равнява на 28,9 хил. тона. Реализираната в България готова продукция от преработени зеленчуци е 54,7 хил. тона, изпращанията за ЕС са 18,8 хил. тона, а износът в трети страни е 7,3 хил. тона. Количеството на зеленчуковата продукция на склад и други (брак) е 30,6 хил. тона.

Страната има нужда от нова данъчна система

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 200

БВП е нараснал с повече от очакваното през 2023 г.

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 200

Започва пускането на парното в София

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 200

Започва ремонтът на румънската част от Дунав мост при Русе

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 200

Българин източил 2,2 милиона паунда във Великобритания

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 200

Отнеха лиценза на 10 частни болници в Турция

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 200

Гръцки псевдосвещеник изнудвал вярващи за пари

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 200

Накратко

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 200

Плашат с Торбалан

автор:Мая Йовановска

visibility 469

/ брой: 200

100 решения за България

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 200

100 решения за България

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 200

В кампанията се усеща обръщането на хората към БСП

автор:Мая Йовановска

visibility 463

/ брой: 200

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ