18 Септември 2024сряда19:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Географското проклятие на Русия

Искате ли да разберете защо Путин прави това, което прави? Вижте картата на Русия

/ брой: 153

visibility 2807

Тим МАРШЪЛ*

Владимир Путин казва, че е религиозен човек и голям привърженик на Руската православна църква. Ако е така, той може да си ляга всяка вечер, да казва молитвите си и да пита Бог: „Защо не постави планини в Източна Украйна?“
Ако Бог беше построил планини в Източна Украйна, тогава огромното пространство на равнината, което е европейската равнина, нямаше да бъде толкова привлекателна територия за нашествениците, атакували Русия оттам многократно през историята. Както стоят нещата, Путин, подобно на руските лидери преди него, вероятно смята, че няма друг избор, освен поне да се опита да контролира равнините на запад от Русия.
За Русия, най-голямата държава в света, минаваща през Европа и Азия, проблемите идват както по суша, така и по море. През последните 500 години Русия е атакувана няколко пъти от запад. Поляците нападат през 1605 г., последвани от шведите при Карл XII през 1707 г., французите при Наполеон през 1812 г. и германците - в двете световни войни (1914 и 1941 г.)
Западните лидери се затрудняват да дешифрират мотивите на Путин, особено действията му в Украйна и Сирия. Настоящият лидер на Русия е описван с термини, близки до прочутото прозрение на Чърчил от 1939 г.: „Русия е гатанка, обвита в мистерия“...
Полезно е да разгледаме военните намеси на Путин в чужбина в контекста на дългогодишните опити на руските лидери да се справят с географията. Всъщност мотивите на Путин не са толкова мистериозни, ако можем да ги разчетем на картата на Русия.

* Дипломатически редактор в „Скай нюз“. Отразява в репортажи въоръжените конфликти в Хърватия, Босна, Македония, Косово, Афганистан, Ирак, Ливан, Сирия и Израел. Автор е на книгите „Пленници на географията“, „Силата на географията“, „Бъдещето на географията“, „Епохата на стените“, „Знаме, за което си струва да умреш“

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 473

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 592

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 597

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 547

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 572

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ