Турция иска среща на ООН заради Израел
19 души загинаха при операция срещу международна флотилия с хуманитарна помощ за Газа
/ брой: 122
В отговор на израелската операция срещу хуманитарния конвой за Газа, при която загинаха 15 души, повечето от които турци, Анкара обяви, че е поискала свикването на спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН. Вицепремиерът Бюлент Арънч посочи, че Турция е отзовала посланика си от Израел и в знак на протест ще отмени три планирани съвместни военни учения. Турското министерство на външните работи осъди остро акцията на израелските въоръжени сили. Министерството отбелязва, че "пренебрегването на международното право" може да има "непоправими последствия" върху двустранните отношения между Турция и Израел.
Премиерът Реджеп Тайип Ердоган реши да прекъсне посещението си в Латинска Америка и да се прибере заради възникналата криза. Турската общественост също реагира остро на новината за действията на Израел срещу корабите с хуманитарна помощ. Над 10 000 турци излязоха на протест пред сградата на израелското консулство в Истанбул. Протестиращите запалиха израелското знаме и призоваха за "продължаване на съпротивата" и оказване на помощ на Палестина.
Палестинският президент Махмуд Абас определи щурмът като клане и обяви тридневен траур в палестинските територии. Палестинската автономия призова и американската администрация да се намеси спешно, за да сложи край на израелските престъпления. Арабската лига свика спешно заседание за вторник, за да реши какви мерки да вземе.
Междувременно стана ясно, че гръцкият кораб "Сфендони" от международната флотилия е бил обстрелван от израелски хеликоптери и лодки. Според съобщението нападението е станало в международни води на 80 мили от брега. Атина също осъди използването на насилие, а към този тон се присъединиха още САЩ и ЕС.
От израелска страна израелският министър на отбраната Ехуд Барак изрази съжаление за смъртта на пропалестински активисти, които загинаха при операция на израелските военноморски сили. Той обаче обвини за насилието организаторите на флотилията, превозваща хуманитарна помощ за Газа. Израелският министър на промишлеността, търговията и труда Бенямин Бен-Елиезер подчерта пък, че "цялата история бе провокация от самото начало".
Говорителят на израелската армия генерал Ави Бенаяху заяви, че не знае кой е издал заповед за стрелбата по пропалестинските активисти, пътуващи с международната флотилия. Той уточни, че операцията на израелските командоси е била извършена в международни води на около 70-80 морски мили от израелските брегове. По силата на споразуменията от Осло от 1993 г. Израел запазва правото на контрол върху териториалните води край ивицата Газа на разстояние от 20 морски мили, припомня АФП. Според израелски медии израелските военни са се колебаели между намеса в открито море или абордаж, когато корабите навлязат в района на тези 20 мили. Накрая те са се решили на първия вариант.