28 Август 2024сряда00:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гневно

Тенденциозно съставена антология

"Петдесет велики разказвачи" - без български и славянски писатели. Защо?

/ брой: 103

автор:Димитър Златев

visibility 3314

Наскоро прочетох в пресата бележка за излизането на първия том от антология на разказа и новелата "Петдесет велики разказвачи", издание на ИК "Кронос". Новината ме заинтригува и си спомних, че през 50-те години на миналия век великият немски писател Томас Ман бе издал "Антология на световния разказ", с по един автор от всяка нация. За наша чест и радост той бе представил българската литература с разказа за "Грехът на Иван Белин". Големият познавач с високи критерии е бил респектиран от таланта на нашия Йордан Йовков.



Прочетох първия том на "Петдесет велики разказвачи", а и заявените имена за втория. Направи ми впечатление, че преобладават англоезични автори - 24 от 50-те (почти половината!). Има петима французи, по трима испаноезични и немци, по двама японци и италианци. Великата руска литература, която мнозина от западните писатели признават за своя учителка по хуманизъм, е представена само от двама - А.П. Чехов и Константин Паустовски. Сякаш съставителят - не е посочен, а това е задължително при подобна антология - не е чул за велики разказвачи като Лев Толстой, Максим Горки, Александър Куприн, Иван Бунин, Михаил Шолохов, Василий Шукшин, Валентин Распутин и др. достойни за подобна селекция имена. Включени са трима чешки, двама сръбски и един български. Нима само това е приносът на славянството в световната духовност! Дори отсъстват творци от Полша, Беларус, Украйна.
И този път българската литература е представена само от Й. Йовков с разказа "Серафим" - една наистина христоматийна творба. Но ако трябва да се съизмерваме с големите, той можеше да бъде представен с "Песента на колелетата" или с "Шибил", или с "Индже".
Сред включените англоезични автори има наистина велики имена като Джек Лондон, Ърскин Колдуел, Ърнест Хемингуей и др. Ала има и такива, които са на средно равнище (според подбраното) или дори навяват скука като канадеца Хенри Джеймс, на когото са отредени 29 страници(!). Не отричам, че в подобни издания има място за известен субективизъм, но смея да мисля, че в този подбор са си казали думата и вкусовщината, и недостатъчната компетентност. Такъв е разказът "Мишка" от Х. Мънро-Саки. Бих могъл да посоча 30 творби на нашия Елин Пелин, които са по-добри. Достойно биха стоели в подобен двутомник и Н. Хайтов, Емилиян Станев, Дончо Цончев и др.
Ето в това виждам преднамерената тенденциозност на съставителя, който сякаш внушава: "Абе, къде се тикате с провинциалната си литература?" - Културният влог на една нация не зависи от икономическото й състояние или от броя на населението. Нали "малка" България стана разсадник на общославянската словесност и мост между византийската и западноевропейската култура! Не ни ли стига унижаването от чужденците, та и ние да се самоунищожаваме? Вместо да ободри духовното ни самочувствие в този труден момент, ИК "Кронос" припява на вносителите на глобално доминиращата англосаксонска словесност. За мене това е антибългарска тенденциозност, а защо не и антиславянска. Ако не съм прав, опровергайте ме с факти.
 

Тазгодишното вино ще е по-хубаво, но по-скъпо

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 163

Цените по морето падат с 20%, сезонът продължава до октомври

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 163

Кафето в Гърция рязко поскъпва

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 163

Производството на сладолед у нас намаля драстично

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 163

Гърция подготвила нови социални мерки

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 163

„Таймс“: Русия е близо до победа в Донбас

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 163

Париж удължи ареста на Дуров

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 163

Преговорите за Газа вървят към провал

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 163

"Пенчо бре чети..."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 488

/ брой: 163

Размиване на отговорности

visibility 405

/ брой: 163

Потресаващо мълчание

visibility 397

/ брой: 163

Ще отпаднат ли "малките матури" след 4-и и 10-ти клас

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 163

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ