06 Ноември 2024сряда07:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нигерският преврат застрашава вноса на уран в ЕС

Сближаването на Нигер с Москва тревожи Запада

Франция губи позиция в бившите си африкански колонии

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 1576

Засилване на връзките между Руската федерация и Нигер може да доведе до неприятната за Запада ситуация светът да зависи от Москва за ядрената си енергия. Нигер дава 25% от вноса на уран в ЕС, докато Русия контролира половината от световния капацитет за обогатяване.

През 50-те години на миналия век в сухите пространства на Северен Нигер френски геолози откриха този радиоактивен материал. Оттогава френски държавни компании го добиват от бившата си колония, превръщайки Нигер в седмия по големина производител на уран в света. 

След държавния преврат в тази бедна африканска страна доставките на уран бяха застрашени. Уранът попада в заглавията на вестниците много по-рядко от нефта, природния газ или дори въглищата, но играе изключително важна роля в свят, който отчаяно се нуждае от енергия без въглерод.

Докато Кремъл не изглежда да е пряко замесен в държавния преврат в Нигер, неговата пропагандна машина продължава да подхранва антифренски и антиамерикански настроения на юг от Сахара. Не е изненадващо, че от 2020 г. насам тези територии претърпяха вълна от държавни преврати, включително в Буркина Фасо, Чад, Гвинея, Мали и Судан.

В нигерската столица Ниамей тълпи от поддръжници на преврата развяваха руски знамена в знак на протест срещу френския империализъм. Ръководителят на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин приветства завземането на властта от военната хунта. Бойците на "Вагнер" също провеждат своите операции в съседно Мали след извършения там преврат. Дългата ръка на Кремъл се намесва в енергийната геополитика по различни начини, често не най-очевидните.

Ако Нигер е в руска орбита, зависимостта на света от Москва и нейните ядрени клиенти ще се увеличи. Двете бивши съветски републики Казахстан и Узбекистан са сред водещите световни производители на уран и държат около 50% от световното производство на уран. Добавите ли към тях Русия и Нигер, общият им дял надхвърля 60%.

Добивът на уран е само началото на така наречения ядрен горивен цикъл. Въпреки че Русия е шестият по големина производител на уран в света, нейната истинска сила идва на друг етап от този цикъл - етапът на превръщане на добития уран в използваеми горивни елементи на ядрени реактори за граждански цели, чрез така нареченото преобразуване и обогатяване.

Военната хунта засега контролира ситуацията в страната

Според Световната ядрена асоциация Русия има почти 45% от световния пазар за преобразуване и обогатяване на уран. Именно този факт породи това, което напоследък американски официални лица нарекоха "стратегически уязвимости", водещи до "неустойчивост". Приблизително една трета от общо консумирания обогатен уран в Съединените щати миналата година е внесен от Русия - на обща стойност почти един милиард долара, получен от компании под прекия контрол на Кремъл. Измина повече от година от началото на Специалната военна операция на Москва в Украйна, но Вашингтон все още не е забранил вноса на руско ядрено гориво.

Начинът, по който Русия успя да доминира в индустрията за ядрено гориво, е комбинация от геополитически късмет, инженерни иновации и добронамерена дипломатическа сделка между Москва и Вашингтон след разпадането на Съветския съюз.

Русия има няколко големи находища на уран, което я прави естествен участник в тази индустрия. Руските инженери разработиха метод за обогатяване на радиоактивен материал, който е по-малко енергоемък от метода, предпочитан от френски и американски инженери, тоест той е много по-евтин. Тези два фактора позволиха на Русия да играе значителна роля в производството, конверсията и обогатяването на уран.

Вашингтон и Париж биха могли да разработят план за увеличаване на производството чрез повторно отваряне на консервирани заводи за ядрено гориво и чрез засилване на дипломатическата и военна подкрепа за страните, произвеждащи уран, като се започне с Нигер. Но това ще е много, много скъпо.

Със съкращения

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 709

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 649

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 707

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 606

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ