Нито един човек няма да остане без необходимата подкрепа от държавата, но ключът за подобряване на качеството на живот е трудът”. Това стана ясно от думите на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в предаването „Денят започва с Георги Любенов“. Той посочи, че необходимите действия за гарантиране на най-важните социални програми вече са предприети.
„Виждате "Грижа в дома" – услугата, беше приключила. Веднага успяхме да осигурим 150 милиона лева от европейско финансиране и да продължи тази подкрепа. "Топъл обяд" - там също липсваха средства. Веднага осигурихме 60 милиона. За част от хората тези услуги са животоспасяващи“, обясни министърът. Той беше категоричен, че ключът за трайно подобряване на качеството на живот обаче е трудът и развитието на икономиката.
„Това, което на мен ми се иска, е да бъдем първо министерство на труда и после на социалната политика. Защото ключът е икономиката. Трябва да работим за това да има обвързаност между образование и бизнес. Да се улесни достъпът на кадри от трети страни, но да бъдат включени и възможно най-много българи на пазара на труда. Да се направи план години напред – къде какво ще се развива, къде ще се строят тунели, за да знаем от какви кадри имаме нужда“, обясни Гуцанов.
По негови думи в Министерството на труда и социалната политика има огромни средства, заложени за обучения и преквалификация, но трябва да се провери дали те се разходват по най-правилния начин.
„Ние даваме стотици милиони за обучения за преквалификация, за компютърна грамотност. Тези пари ги имаме, но те не са най-ефективно разходваните. Тук ще бъдат следващите мерки за министерството“, заяви министър Гуцанов.
Той допълни, че трябва да се предприемат драконовски мерки и за противодействие на измамите с ТЕЛК и болничните, защото те ощетяват сериозно социалната система.
„Виждам, че хората реагираха, че 50 лева добавки са недостатъчни и са прави. Това беше възможното и аз неслучайно благодарих и на финансовия министър Теменужка Петкова, и на всички партньори, че успяхме да го направим“, коментира Гуцанов.
Според него всеки един вот на недоверие трябва да бъде уважаван, но и опозицията не бива безсмислено да девалвира този инструмент. „На 78-ия ден да поискаш вот на недоверие и то за външна политика, звучи малко несериозно. Има неписана практика да се дават поне сто дни. Беше малко изсмукано от пръстите и затова толкова хора подкрепиха сега кабинета“, допълни той.