Социолози:
ГЕРБ уби оптимизма в студентите
За 53% от младите хора нещата са останали същите както преди една година, едва 7 на сто одобряват работата на политиците
/ брой: 252
53 на сто от студентите в България правят горчивата констатация "има позитивни промени, но за хора като мен си остана същото". Отговорът им е на въпрос за работата на правителството в социологическото проучване за студентските програми и и достъпът до пазара на труда в Европейския съюз, извършено от "G consulting". Допитването е направено сред 800 студенти редовно обучение в акредитираните вузове у нас. Едва 7 на сто одобряват работата на политиците в този формат, обясни социологът Живко Георгиев. За 12% нищо не се е променило, а 22% са на мнение, че положението им е станало по-лошо. Средната оценка, която бъдещите висшисти дават на правителството на Бойко Борисов е 3,7.
Студентите през 20-те години на преход винаги са били най-оптимистичната социална група. Оптимизмът им обаче все повече започва да се базира единствено на волята им "аз мога". За разлика от предни години отговорите им в допитванията вече не се различават от цялостната извадка, обясни Георгиев. Той допълни, че това е много изненадващо, защото в предходни проучвания студентите винаги са откривали различни проблеми и не са обръщали внимание на тези, които обществото дава като цяло. Студенството вече не се държи като отделен елит със своя диагноза, коментира социологът.
Не може само да изпращаме студенти, трябва и да привличаме, коментира евродепутатът от левицата Ивайло Калфин. Той подчерта и че следващата година в ЕС ще бъде направена класация на университетите според качеството на образование. На въпрос за прогнозата му за мястото на българстите вузове евродепутът заяви: "Страх ме е да прогнозирам."
Все още има студенти, които не знаят защо записват специалността си. 2 на сто отговарят "за нищо, а 5% не могат да преценят. 53% искат да работят по специалността си, а 17% "взимат" диплома, за да започнат работа, за която се изисква висше образование.
40% от студентите оценяват като "по-скоро положителна" ролята на ЕС за висшето образование у нас. Ивайло Калфин даде пример с проекта "Твоята първа работа с ЕURES", като посочи, че за три години работодателите в сайта са се увеличили със 129%.
Калфин e за равнопоставеност на висшистите
Да се опрости процедурата по легализиране на дипломите на студенти, завършили в чужбина, настоява евродепутатът Ивайло Калфин. По думите му процедурата в момента изисква много време, минимум 400-500 лв., а не на последно място е и незаконна. Затова Калфин предлага преценяването на дипломите вече да не е в ръцете на Националния център за информация и документация, а образователното министерство автоматично да ги легализира след проверка на истинността им в студентските регистри в съответната държава. Калфин призовава студентите да алармират за проблема Бойко Борисов на primeminister@government.bg, Сергей Игнатов и Божидар Димитров - press_mon@mon.bg и bojidar.dimitrov@government.bg, парламентарната комисия по образование - konvdms@parliament.bg, еврокомисията по образование чрез комисаря Андрула Василиу - androulla.vassiliou.eu. Примерен текст на писмата си студентите могат да намерят на:http://www.kalfin.eu/news/initiative read/40.