05 Ноември 2024вторник05:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ползотворната почивка, или как правилно да релаксираме

Повечето от нас са наясно, че с работа не може да се спечелят всичките пари на света

/ брой: 179

автор:Альона Нейкова

visibility 3106

Мъдрите хора казват, че глупавата почивка изморява повече от работата. Малцина обаче са наясно как е най-добре да рекласират през уикенда и по време на отпуската, за да успеят наистина да се отърсят от всекидневните служебни и домашни ангажименти и да възстановят силите си. Почивката е необходимост - това всички го знаят. Но трябва да се стремим тя да е най-вече ползотворна и да носи на организма така желаното тонизиране.
Учените са доказали, чe през работния ден е необходимо на всеки час да се почива минимум по 600 секунди, а следобед най-добре е за релакс да се отделят 60 минути. С такъв режим човекът е доста по-продуктивен и се справя много по-бързо и качествено със служебните си задължения.
Нищо не възстановява така пълноценно силите, както хубавият сън. В Япония и Китай е задължително в работно време да се използва (по предназначение) часът за дрямка. Докато човекът спи, успява напълно да се отпусне, а организмът му презарежда изразходваната енергия. Специалистите съветват преди лягане в никой случай стомахът да не се напълва с храна и да не се злоупотребява с алкохол. А разходката и топлият душ, както и релаксиращият масаж помагат за спокойния и здрав сън.



Не бива също така да се отказваме от полагащите ни се по Кодекса на труда почивни дни. Повечето от нас са наясно, че с работа не може да се спечелят всичките пари на света. При непрекъснатия дефицит на време и напрегнатия ритъм на живот почивката през уикенда трябва да се превърне в нещо задължително. Особено това се отнася до случаите, когато сте на редовна работна седмица и не се предвижда трудът ви да бъде компенсиран в други дни, ако сте имали извънредни служебни ангажименти в събота или неделя. Добре е да прекарате почивките си със семейството, с любимия човек или с приятели. Или просто се отпуснете, като разлистите хубава книга, разходите се в парка, изтегнете се на дивана и помечтайте за нещо приятно. Най-малкото, направете го поне в събота. Не напразно в индийската астрология наричат този ден - Денят на Сатурна, време за почивка. А будистите смятат, че нищонеправенето именно тогава може съществено да удължи живота.
Човекът така е създаден, че си почива от едната работа само, ако се захване с друга, твърди А. Франс. Така че, ако цял ден и дори седмица сте изкарали в офиса зад компютъра, релаксът трябва да е активен. Тогава може да катерите планини, да карате колело, да плувате в басейна... Но пък когато непрекъснато тичате по задачи, добре е да изберете спокойна почивка и да се изтегнете на шезлонга край тих язовир или да почетете книга, като си лежите на любимия диван вкъщи.
Специалистите са на мнение, че е задължително човек да си почива между 25 и 45 дни в годината. За да се отърси от рутината на всекидневието, трябва да изкарва отпуската си далеч от постоянното местопребиваване. Много е важно да се релаксира навън, сред природата. Именно там положителните емоции допринасят за пълното разтоварване на тялото и душата.
Всеки, разбира се, сам избира как да почива, но е добре да помни, че за адаптирането към нови, по-различни от обичайните климатични условия са необходими най-малко 4 дни или седмица. Мъдрите хора казват: не ходете там, където не ви обичат. От много голямо значение за почивката са както добрата компания, така и доброжелателната атмосфера, и положителните емоции.



Някои спазват във всекидневието си определен режим, от който решават да се откажат по време на отпуската. В това няма нищо страшно, още повече че за няколко седмици почивка не може да се усетят кой знае какви лоши последици от подобно начинание. Но все пак е добре хората да са наясно, че тежката храна, камо ли комбинираната с алкохол, може да развали цялата отпуска. А и не бива да се въргалят в леглото до 11 ч. преди обяд, за да си отспят, както казват някои. Това нито ще ги направи по-здрави, нито по-отпочинали. Всеки от нас спазва ритъма на определен биологичен часовник, който осигурява и пълноценен сън, и ползотворна работа, и необходима почивка.
Ако имате възможност, изкарвайте повече време край водата, която действа на хората успокояващо. През лятото пък не забравяйте да поемате повече течности - поне 2 литра. И имайте предвид: черният чай, кафето и алкохолът не компенсират необходимото количество вода, а напротив, предизвикват обезводняване.
Тези, които предпочитат да си почиват на места с много слънчев климат, трябва да помнят, че горещият въздух отнема енергията на организма. Така че не бива по цял ден да се пържат на плажа, а да използват времето до 11.30 сутринта и да излизат навън след 16 ч.
Бенджамин Франклин е смятал, че този, който умее да си почива, превъзхожда онзи, който превзема градове. Има защо човек да се постарае и да изкара наситена с положителни емоции, здраве и запомнящи се мигове отпуска.

Заедно без караници



Когато дългоочакваната отпуска най-после от блян стане реалност, билетите за морския курорт са в ръцете ви, куфарите са пълни с летни дрехи, бански и джапанки, котката и кучето са разпределени по къщите на съседите и приятелите, повечето от нас смятат, че ги очакват две-три седмици безоблачно щастие. Но често се случва така, че почивката не успява да достави нито на вас, нито на любимия човек и най-малко удоволствие, тъй като се превръща в безкраен низ от взаимни обиди и разногласия.
За да не се скарате по време на отпуската, специалистите съветват:
- Оставете проблемите си вкъщи
Случва се недоразуменията да възникнат заради това, че някой от партньорите не може да изхвърли от главата си служебни или домашни грижи. Другият пък изпитва напълно разбираемо възмущение от факта, че почивката минава под съпровода на мисли за работата. Проблемите обаче няма как да се решат по време на отпуската, затова ги оставете настрана и се насладете един на друг.
- Отпуската не е за пестене
Разбира се, никой не ви призовава да хвърляте пари наляво и надясно по време на почивката. Но предпазливото харчене на финикийските знаци ще ви спести доста неприятности. Освен за храна, забавление и развлечение отделете си средства и за "непредвидени" разходи. Тогава към края на отпуската няма да се изпокарате, че сте останали без пари.
- Правете компромиси
Много често разногласията възникват заради факта, че партньорите по различен начин разбират какво точно означава "приятно прекарване". Помнете, че почивката не е време да изяснявате кой има водеща роля в двойката и чие желание - за плаж или за разходка - ще надделее в крайна сметка. Можете да се редувате, като правите компромиси - днес се изпълняват прищевките на единия, утре - на другия.
- Променете режима си
Ако по време на почивката напрежението не ви отпуска, мъчи ви безсъние и изпитвате хронична умора, опитайте да "излъжете" организма си. Например, започнете да спите през деня, а вечер си лягайте по-късно от обикновено. Подобно "преустройство" ще направи почивката ви по-приятна и ще се почувствате по-свежи.
- Почивайте разделени
Ако нищо не помага да постигнете компромис за начина, по който да прекарвате отпуската си, опитайте да се насладите на почивката разделени. Нищо страшно няма да се случи, ако той поиграе тенис, а вие спокойно си четете книга на плажа. Подобен вариант е доста по-добър, отколкото непрекъснато да си разваляте настроението с взаимни упреци. И все пак не забравяйте, че сте двойка, затова привечер непременно отидете някъде заедно.
Опитайте се да спазвате поне някои от тези съвети и така отпуската ще ви осигури по-голямо удоволствие.

 

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ