Доверието в правителството на ГЕРБ се срива
11 на сто по-малко вярват вече на Бойко Борисов, определят действията на кабинета като самонадеяни и хаотични
/ брой: 129
За първи път доверието в правителството на ГЕРБ се срина главоломно. Отношението към кабинета минава към негативното с 33% неодобрение срещу 26% одобрение.
Обществото дава 3,34 по шестобалната система за работата на кабинета. Това показват резултатите от проучване на "Алфа рисърч", проведено между 28 май и 3 юни.
За разлика от резултатите на социологическите агенции до момента за първи път и доверието към Бойко Борисов се срива с 11 на сто. Досега той държеше позиции въпреки спада на доверие в правителството и партията му. Според последните резултати на "Алфа рисърч" на Борисов вярват 40 на сто.
Налице е рязък спад на електоралната подкрепа към ГЕРБ с 9%. С 11 на сто са нараснали хората, които няма да гласуват, като така общият им брой става 39,2%. Това означава, че сега би било много по-трудно на ГЕРБ да създаде самостоятелно правителство. Най-силните фактори за тази нагласа са усещането за хаотични действия на правителството, самонадеяност, липса на достатъчно компетентна администрация и цялостни проблеми в стила на управлението, обясняват от агенцията.
Според 73% от гражданите правителството трябва да търси съдействие за излизане от кризата и няма да се справи само. ГЕРБ най-много губи доверието на икономически активните хора в градовете, чийто бизнес развитие и жизнен стандарт зависят от неспазените обещания на правителството.
Сред събитията с негативен отзвук в общественото мнение са намаляване на средствата за издръжка на образователни и културни институции (56 на сто), проблемите с издаването на новите документи за самоличност (53 процента) и отмяната на пълната забрана на пушене на обществени места, която трябваше да влезе от юни (41 на сто).
46% от запитаните смятат, че акциите на МВР имат реален ефект. В същото време 45 на сто са на мнение, че те са пропагандни.
Като най-успешен министър в сегашното правителство се откроява Цветан Цветанов, който има рейтинг от 48,2 на сто и ръст с 12 процента през последните 12 месеца, констатират социолозите. Утвърждават позициите си и Росен Плевнелиев, който е на второ място, Николай Младенов, Вежди Рашидов, Мирослав Найденов.
Най-много критики събират Анна-Мария Борисов, Тотю Младенов, Нона Караджова и Сергей Игнатов. Въпреки че запазва по-висок рейтинг, финансовият министър Симеон Дянков, както и при предишното проучване, остава един от най-обсъжданите и оспорвани министри.
Изключително негативна нагласа се регистрира в икономичните аспекти. 49% казват, че финансовото състояние на домакинствата се влошава, 41% смятат, че състоянието на фирмата им е по-лошо, 62% смятат, че България няма да излезе скоро от кризата и че положението се влошава. 63% от българите намаляват всекидневните си разходи. 25% ще ограничат разходите си за пътуване и почивка.