19 Ноември 2024вторник02:02 ч.

Енергетика

Вертикалният газов коридор - нов вариант за внос на природен газ в Източна Европа

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 502

Страните от Югоизточна и Централна Европа започнаха да работят заедно за създаването на нов маршрут за транзит на природен газ, който да помогне за компенсиране на загубата на износ на руски газ за Европа след нахлуването на Русия в Украйна.
Ако бъде реализиран, Вертикалният газов коридор ще предложи на Азербайджан нов маршрут за износ на свое синьо гориво за пазарите в Източна и Централна Европа и като такъв може да помогне на Баку да изпълни обещанието си към Европейския съюз да удвои износа си на газ за Европа до 20 милиарда кубически метра годишно през 2027 г. Това коментира в свой анализ изданието Eurasianet.
Планираният нов маршрут ще използва главно съществуващите тръбопроводи, свързващи газовите транзитни системи на Гърция, България, Румъния, Молдова и Украйна, но ще изисква разширяване на капацитета на някои участъци и на трансграничните връзки. Като такъв Вертикалният газов коридор би могъл да осигури ценни нови източници на газ за Молдова и Украйна, които след руското нахлуване изпитват проблеми с посрещането на вътрешното си търсене.
Нов тласък на проекта за вертикална свързаност бе даден през януари в Атина при среща на енергийните министри от Югоизточна и Централна Европа в рамките на инициативата на Европейския съюз за енергийна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (Central and South Eastern Europe Energy Connectivity (CESEC).
Новото споразумение предлага надграждане и разширяване на съществуващата инфраструктура за транзитен газ на седемте страни, за да се създаде нов коридор за транзитен газ с по-висок капацитет, който би обърнал посоката на газовия поток в някои участъци и би позволил транспортирането на по-големи обеми газ от Гърция и Турция до България, Румъния, Молдова и Украйна.
След това собствените съществуващи транзитни тръбопроводи на Украйна биха могли да пренасят газа директно до Унгария, Словакия и Полша и до други европейски западни пазари.
Предстои да видим как ще се отрази този проект върху съществуващия Южен газов коридор и по-точно последния му етап – Трансадриатическия газопровод (TAP). Проектът е собственост на консорциум, който включва азербайджанската държавна петролна компания SOCAR и BP, която управлява най-голямото газово находище в Азербайджан, Шах Дениз. Оттам се произвежда и по-голямата част от износа на газ от Азербайджан.
TAP има номинален максимален капацитет от 20 милиарда кубични метра годишно, но работи с около 10 милиарда кубични метра годишно, в очакване на решение на партньорите от консорциума TAP да направи необходимата инвестиция за добавяне на нови компресорни станции, за да позволи на газопровода да пренася повече газ.

3e news, със съкращения

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ