11 Юли 2024четвъртък23:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Украйна иска да купи по-евтино ядрените ни реактори за "Белене"

/ брой: 56

автор:Дума

visibility 288

Украйна се надява през юни да подпише сделка за покупката на оборудването от прекратения проект за АЕЦ "Белене". Преговорите се въртят около 600 млн. долара, но българската страна в последните месеци търси по-висока цена. Това става ясно от интервю на ръководителя на украинската енергийна компания "Енергоатом" Петро Котин за "Ройтерс".
Разговорите между "Енергоатом" и НЕК, която бе инвеститор в ядрения проект, за продажбата на руските реактори и парогенераторите за тях вървят от около година. Съгласно решението на парламента сделката не трябва да става за не по-малко от 1,2 млрд. лв., а оповестената от Котин приемлива за украинците цена от 600 млн. долара е под посочената от депутатите сума.
От българското правителство информираха преди време, че от украинска страна бил проявен интерес и към техническата документация на проекта.
"Поставих (проблема) пред нашия строителен отдел и централата "Хмелницка" - да бъде готов за инсталиране до юни", казва Котин, визирайки първия от двата реактора. Вторият реактор ще бъде инсталиран по-късно, но Котин не дава времева рамка, в която да се случи това.
По думите му, по-рано България е поставила цена за двата реактора от 600 милиона долара, но София има желание да увеличи цената за оборудването, което, освен от България, може да се купи единствено от Русия.
"От българска страна има постоянно желание да постигнат по-големи ползи за себе си от тези 600 милиона долара и колкото повече време минава, толкова по-високи цени те огласяват, но ние все още сме фокусирани върху цената от 600 милиона долара", казва Котин.

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ