Разделение в евросъюза за ядрената енергетика
Заради развихрилите се спорове се отлага вземането на решения
/ брой: 43
Страните членки на Европейския съюз демонстрираха разминаващи се позиции относно ядрената енергетика преди заседанието на енергийните министри, предаде "Ройтерс". Група, начело с Франция, настоя за насърчаване на ядрените технологии, а друга, водена от Австрия и Германия, призовава да се даде приоритет на възобновяемите енергийни източници.
Разделението сред 27-те членки на ЕС по въпроса за ядрената енергия оказва все по-негативна роля в европейската политика през последната година, отлагайки вземането на решения на фона на споровете дали трябва да се насърчават ядрените технологии за постигане на целите за намаляване на въглеродните емисии, отбелязва агенцията.
В групата на 13-те държави, поддържащи ядрената енергетика, влиза и България, която предвижда да строи два нови реактора в АЕЦ "Козлодуй" по технология на "Уестингхаус“ AP-1000. Тя призовава за по-силни европейски мерки в тази сфера и твърди, че постигнатите неотдавна пробиви в преговорите с Брюксел за признаване на важността на атомната енергия в енергийния микс трябва да се изразят в конкретни проекти и финансиране.
Съвместното изявление е подписано от България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Нидерландия, Полша , Румъния, Словакия, Словения и Швеция. Италия участва в срещата, но не подписа изявлението.
Междувременно Австрия и Германия са начело на призив от 13 други страни членки на ЕС, настояващи Брюксел да насърчава развитието на възобновяема енергия. Позицията не посочва конкретно ядрената енергия, но според европейски дипломати целта й е да постави ударение върху инвестициите във възобновяема енергия и електропреносни мрежи спрямо тези в атомните технологии. Тя е подписана от Дания, Естония, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия и Испания.
Кипър, Литва и Белгия, която е ротационен председател на ЕС, не са в нито един от двата лагера нито един от двата документа, а Нидерландия подписа и двата. ЕС има общи цели за разширяване на възобновяемата енергия, но не и на атомната енергетика.