Цветанов увърта за подслушването на мафиотските босове
/ брой: 48
Вътрешният министър Цветан Цветанов избягва от директен отговор на въпроса на президента Георги Първанов дали босовете на мафията са подслушвани. Това става ясно от публикуваната на сайта на президентството стенограма от заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), което се проведе във вторник. Първанов на два пъти задава въпроса. Първо във встъпителните си думи и после в пряк въпрос към Цветанов. Държавният глава дори уточнява, че би искал да знае как са следени 20-30 от най-важните "акули" на подземния свят. Вътрешният министър обаче не намира за нужно да отговори, става ясно от стенограмата. Цветанов заявява, че по този въпрос е трябвало да се работи "в самото начало на прехода, в годините на демокрация..." Цветанов пита президента защо е бил убит Емил Кюлев. "Емил Кюлев не беше ли ваш съветник като президент?", пита Цветанов. След като получава отрицателен отговор и контравъпрос защо повтаря опровергана информация, Цветанов простичко отговаря, че е прочел за това в медиите. След това той добавя, че истинските босове на организираната престъпност отдавна не се занимавали с престъпна дейност. "От казаното от вас разбирам, че вие сега не работите по тези босове, защото времето е изпуснато", резюмира президентът.
Несъгласие с тезата на Цветанов изказва главният прокурор Борис Велчев. "Не сме се отказали от босовете", казва той. Цветанов репликира, че е бил разбран погрешно, и дава за пример залавянето на "килърите... Пешо Сумиста", за когото казва, че е бил съветник на Първанов. Държавният глава отговаря: "Аз не мога да разбера вие ли ползвате жълта информация или захранвате жълтите медии." След което добавя: "Нека вдигнем малко нивото."
Бойко Борисов подкрепя Борис Велчев, че борбата срещу босовете на мафията не е спирала. Премиерът не казва нищо в подкрепа на Цветанов.
Дискусията в КСНС около използването на СРС започва с доклад на правосъдния министър Маргарита Попова. Тя изнася данни, че за 2010 г. спрямо 2009 г. увеличението в използването на СРС не е драстично. През м.г. са били използвани СРС срещу 3524 лица, а през 2009 г. спрямо 2481. Попова казва обаче, че тя няма данни за 2008 г. По думите й твърденията за повсеместно използване на СРС са "медийни спекулации". Председателят на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев обаче изразява съмнение в статистиката на Попова. Той отбелязва, че в Наказателния кодекс "...почти не останаха престъпления, които да не са тежки... Ясно е за всеки защо - за да могат за всички престъпления да се искат СРС".
Лидерът на БСП Сергей Станишев настоява, че в сравнение с 2008 г. има трикратно увеличение на използването на СРС. Той акцентира върху ниската ефективност в използването им. Борисов пък заявява, че за използването на СРС не са били харчени 100 млн. лв., а само 14-17 млн. Той развива тезата, че организираната престъпност диктувала дневния ред на участниците в КСНС: "Сиреч искам да кажа, че срещу нас организираната престъпност, срещу всички нас, повтарям, без да деля, работят и ни поднася дневния ред." Борисов продължава за изнесените разговори на властта, че "имаме субекти, които си играят с флашки" и добавя, че "...ако президента утре решат, ще го подгонят и него по тази тема...". Надявам се това за записания разговор на президента да е шега, обръща се към Борисов Първанов. "Шега е, шега е. Госпожо (към стенографа), моля ви, шегувах се, да го напишете."
*Публикуваме изказванията на Бойко Борисов и Цветан Цветанов без никаква стилистична промяна