04 Октомври 2024петък14:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Производството на сладолед у нас намаля драстично

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 2139

Сладоледената индустрия в България бавно се топи. За последните 6 г. производителите на сладкото изкушение са намалили производството между 60 и 70%. Данни на "Евростат" показват, че през 2018 г. произведените количества са били 29,6 млн. литра, което прави годината най-силната от тогава до сега. През 2020 г. фирмите у нас са произвели 19 млн. литра, през 2021 г. спадат на 14 млн. За 2023 г. количествата намаляват до малко над 11 млн. литра, което прави над 60 на сто спад на производството, сравнено с 2018 г. Няма данни за 2019 и за 2022 г., но тенденцията е ясна.
В същото време изобщо не се забелязва спад на консумацията на сладолед с изключение на 2020 г., поне ако се съди по данните на НСИ за потреблението на домакинствата. От консумирани до преди пандемията 13 млн. литра годишно, потребление през 2020 г. пада на 10 млн. литра, но още на следващата година се възстановява на предишните 13 млн. литра. От тогава до сега това е количеството, което се реализира на българския пазар, което означава, че ядем и вносен сладолед.
Предприятията, които се занимават с производство на сладолед у нас, са около 50, като в тях не влизат тези, които предлагат сладолед на заведенията за обществено хранене, включително сладкарници и други такива обекти, става ясно от отговор на Българската агенция по безопасност на храните.
Както данните показват, ние не сме в челните позиции по производство на сладолед в ЕС. Водещите страни са три. Първото място не се държи от Италия, която се слави с прочутото “джелато”. Тя е на трето място с 527 млн. литра годишно производство на сладолед за 2023 г.. Втора е Франция с 568 млн. литра, а първото място заема Германия, произвеждайки 612 млн. литра.
Освен че е най-големият производител на сладолед в Европа, цената, на която го продават германците, е най-ниска - 1,80 евро на литър. Франция отчита средна цена 2,20 евро за литър, докато средната за Италия цена е 2,60 евро.
Данните на "Евростат" сочат, че най-скъпият сладолед се произвежда в Австрия със средна цена 7,70 евро за литър, следвана от Унгария - 4,80 евро, и Гърция с 3,70 евро за литър.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 269

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 458

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ